Hlavní obsah

V Liberci stále není rozhodnuto, zda letos budou vánoční trhy

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

17. 11. 2020 22:19

Zatímco v nedalekém Turnově už vánoční trhy, rozsvícení vánočního stromu i novoroční ohňostroj kvůli koronavirovým opatřením zrušili, ve stotisícovém Liberci stále není rozhodnuto, zda vánoční trhy budou.

Článek

Trhy vždy v Liberci začínaly týden po rozsvícení vánočního stromu, které tradičně k radnici lákalo tisíce lidí. Instalace vánočního stromu proběhla v Liberci v úterý, protikoronavirová opatření zatím pořádání trhů nedovolují. Rozsvícení stromu bude kvůli pandemii bez diváků. Lidé ho budou mít možnost sledovat jen on-line na internetu.

„Na ochozu liberecké radnice proběhne hudební program, který bude streamovaný, a samozřejmě tradiční projev primátora a hejtmana a požehnání arciděkana a na konci slavnostně rozsvítíme vánoční strom,“ popsal scénář organizátor trhů Ondřej Červinka.

Původně bylo podle něj v plánu rozsvítit strom 22. listopadu, kvůli koronavirovým opatřením se ale organizátoři rozhodli to posunout o týden na neděli 29. listopadu. „Otevření tržnice máme naplánováno na 28. listopadu pakliže to půjde. Když to nepůjde, máme připravené krizové scénáře, kdy bychom tu tržnici začali stavět později. Nejzazší termín, dokdy to ještě má smysl, abychom to byli schopni ufinancovat, je otevření 6. prosince,“ řekl Červinka. Za současných podmínek jsou podle něj trhy nerealizovatelné. Neumožňují konzumaci ani prodej jiných než potravinářských výrobků a vlastních výpěstků.

Samotný vánoční strom dorazil k liberecké radnici v úterý krátce před 15:00. Letos je to douglaska tisolistá, která vyrostla v zahrádkářské kolonii v Horním Hanychově. Na její příjezd čekaly odpoledne před radnicí nejen dva jeřáby, ale také několik desítek lidí. Mohutný jehličnan museli zkrátit, aby byl dostatečně stabilní a odolný vůči povětrnostním vlivům. Ozdoby pro strom vyrobily děti z libereckých mateřských škol a poprvé i veřejnost. „V minulých letech vyráběly ozdoby i děti ze základních škol, ty jsou ale několik týdnů zavřené,“ řekla mluvčí magistrátu Jana Kodymová.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované