Hlavní obsah

V Libereckém kraji se příští týden otevřou další hrady a zámky

Foto: Seznam Zprávy

.

Reklama

26. 5. 15:23

V Libereckém kraji se příští týden otevřou díky rozvolnění protiepidemických opatření další hrady a zámky. V pondělí zahájí sezonu Sychrov, v úterý Hrubý Rohozec, Lemberk a Zákupy a o víkendu Grabštejn a Frýdlant.

Článek

Dosud jsou možné jen individuální prohlídky, což umožnilo zahájit sezonu jen hradům Trosky a Valdštejn v Českém ráji, Bezdězu u Máchova jezera a Lipý v České Lípě. Od příštího pondělí jsou možné skupinové prohlídky pro nejvýše deset osob, nebo až pro 30 lidí, kteří se prokážou bezinfekčností. „Těšíme se na návštěvníky, už nám to opravdu chybělo,“ řekl regionální ředitel Národního památkového ústavu a kastelán a Sychrově Miloš Kadlec. Sychrovský zámek se otevře v pondělí, obě prohlídkové trasy jsou doplněné o drobné předměty z depozitářů.

O den později první návštěvníky přivítá zámek Lemberk v Jablonném v Podještědí, na jehož základní prohlídkový okruh se do budoáru vrátila zrestaurovaná sedací souprava a nově bude vystavený gobelín z roku 1750 původem z Francie. V úterý se otevře také zámek Hrubý Rohozec v Turnově, kde řemeslníci za 2,5 milionu korun opravují římsy a okapové svody ve vnitřním nádvoří.

„Jak máme na nádvoří lešení, tak je pondělí vyhrazeno na jeho posouvání, takže začneme v úterý,“ uvedl kastelán zámku Petr Holub. Kvůli stavebním pracím otevření na úterý chystá i zámek Zákupy na Českolipsku, pokračuje tam oprava střechy. „Hlučnější práce, kdy se třeba shazuje krytina, směřujeme na pondělí, aby to nerušilo od úterý do neděle při prohlídkách,“ uvedl kastelán zámku Vladimír Tregl. Práce na prohlídky podle něj nebudou mít vliv. „Žádné omezení tam není, jen lidi nebudou mít atraktivní fotku, protože v průčelí zámku je lešení,“ dodal.

Pracuje se i na hradu Grabštejn u Hrádku nad Nisou na Liberecku, proto tam první návštěvníky přivítají až příští sobotu. „Začala rekonstrukce malého horního nádvoří, takže nám nestihnou dřív udělat základy stavby. Je to náročné, hluk, prach, takže by to pro lidi nebylo úplně komfortní,“ uvedla kastelánka Věra Ozogánová. Na nádvoří se návštěvníci nedostanou celou sezonu, upravený je kvůli tomu základní okruh, který je spojený s prohlídku archeologické expozice či kaple. Nová je dětská prohlídka.

V sobotu 5. června se poprvé letos veřejnosti otevře také zámek Frýdlant na Liberecku, dříve to nejde kvůli natáčení pohádky pro Českou televizi. I kastelánka zámku Jana Pavlíková se ale už na návštěvníky těší. „Bude to příjemné, když už tady budou zase lidé chodit a koukat. Letos je to dost dlouhé,“ řekla. Na zámku je doplněná obrazárna, kam byly přidané restaurované obrazy dřívějších frýdlantských majitelů panství.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované