Hlavní obsah

V Mexiku zavraždili dalšího novináře. Pátého za poslední dva měsíce

V Mexiku zavraždili novináře Javiera Valdeze. (Video: Nela Vejvodová)

 

Reklama

16. 5. 2017 8:30

Oceněný žurnalista Javier Valdez psal o drogách a organizovaném zločinu.

Článek

Na severozápadě Mexika ve státě Sinaloa neznámí pachatelé zastřelili uznávaného novináře Javiera Valdeze. V oblasti působí drogové kartely. O vraždě informovaly místní úřady, podle nichž byl spolupracovník agentury AFP a autor knih o organizovaném zločinu zavražděn poblíž redakce periodika, které zakládal. Valdez je již pátým novinářem, který v Mexiku zemřel násilnou smrtí v průběhu posledních dvou měsíců.

Padesátiletý reportér byl jedním z nejznámějších novinářů dlouhodobě píšících o organizovaném zločinu. V roce 2011 získal mezinárodní novinářskou cenu za boj za nezávislost médií, která v Mexiku často čelí nebezpečí od drogových gangů.

Zavražděn byl ve městě Culiacán, metropoli státu Sinaloa, který je působištěm obávaného stejnojmenného kartelu, jehož někdejší boss Joaquín Guzmán byl vydán k soudu do Spojených států.

Podle agentury AP se Valdezem založené periodikum Riodoce stalo terčem útoku již v roce 2009, kdy do jeho redakce hodili neznámí útočníci granát jen pár dní po publikaci investigativní reportáže o obchodu s drogami.

„Život v Sinaloe je nebezpečný a když jste novinář, tak o to více," řekl v jednom z rozhovorů před několika lety Valdez, který byl rovněž dopisovatelem mexického deníku La Jornada.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované