Hlavní obsah

V Nigérii se zřítil rozestavěný mrakodrap, zemřeli nejméně čtyři lidé

Foto: Profimedia.cz

V troskách budovy má být nadále uvězněna až stovka osob, uvádí místní média.

Reklama

2. 11. 6:24

V největším nigerijském městě Lagosu se v pondělí zřítil rozestavěný mrakodrap, zemřeli nejméně čtyři lidé. V troskách by mohlo být uvězněno až několik desítek dalších, uvedla s odvoláním na stavební dělníky agentura AFP.

Článek

Jednadvacetipatrová budova se zřítila krátce před třetí hodinou odpoledne v bohaté čtvrti Ikoyi v Lagosu. Ve městě žije i s přilehlými oblastmi podle odhadů kolem 20 milionů lidí.

„Zatím jsou čtyři mrtví a čtyři lidé zůstali naživu, ale záchranná operace stále pokračuje,“ uvedl Ibrahim Farinloyer z nigerijské agentury pro mimořádné události. Jeho kolega Femi Oke-Osanyintolu nejprve řekl, že šlo o 25patrovou budovu, agentura AFP ale později uvedla, že mrakodrap měl 21 pater. Podle místních médií může být v troskách uvězněna až stovka lidí.

„Pracoval jsem dole, proto jsem si zachránil život,“ řekl 21letý Taiwo Sule. „Vylezl jsem na hromadu a viděl jsem pět mrtvých těl, snažili jsme se je nést, ale museli jsme slézt dolů. Podívejte se na mé ruce, jsou celé krvavé,“ popsal mladý muž. Další z dělníků, 26letý Peter Ajagbe, viděl nejméně deset mrtvých. „Jeden z mých kolegů je mrtvý. Ti, se kterými jsem dnes ráno snídal, jsou mrtví,“ dodal.

Poblíž staveniště se shromáždilo několik set lidí. Někteří si stěžovali, že pomoc trvá příliš dlouho. Příjezdu záchranářů a dalším bezpečnostním jednotkám bránila nejméně jedna velká dopravní zácpa. Na místě tak dlouho bylo jen pár sanitek. Kolem páté hodiny odpoledne začal sutiny odklízet první stroj.

Příčina pádu budovy zatím není jasná, podle Reuters ale nejsou podobné případy v Nigérii nijak neobvyklé. V této nejlidnatější zemi Afriky se špatně vymáhají stavební předpisy a použité stavební materiály jsou často nevyhovující.

Místní úřady už mezitím nařídily vyšetřování pádu budovy a zavázaly se co nejdříve zveřejnit závěrečnou vyšetřovací zprávu. Zvláštní poradce prezidenta Muhammadu Buhariho Femi Adesina uvedl, že prezident „soucítí s rodinami, které ztratily své blízké“. Dodal, že prezident naléhá na úřady, aby zesílily své úsilí v záchranných operacích, uvádí BBC.

V Lagosu došlo v posledních letech hned k několika kolapsům budov. V roce 2019 zemřelo deset lidí při zhroucení budovy školy a v roce 2014 spadla šestipatrová budova během bohoslužby slavného televangelisty a zemřelo 116 lidí.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované