Hlavní obsah

V Rakousku zemřel český lyžař, opuštěním vyznačené sjezdovky spustil lavinu

Ledovec Hintertux (Zdroj: Wikimedia Commons, Aushelfer)

Reklama

13. 12. 2018 19:37

Jedenačtyřicetiletý Čech vyjel na rakouském ledovci Hintertux mimo sjezdovku, kde svým pádem zapříčinil lavinu. Záchranáři ho vyprostili po dvaceti minutách, konstatovali smrt.

Článek

Při pádu laviny na ledovci Hintertux v tyrolském Zillertalu dnes zahynul český lyžař. S odvoláním na rakouskou policii to uvedla agentura APA. Podle ní se Čech pohyboval mimo sjezdovku, když ho strhla 150 metrů široká a 100 metrů dlouhá desková lavina. Záchranáři vyprostili 41letého lyžaře zpod jeden a půl metru silné vrstvy sněhu, mohli však už jen konstatovat smrt.

Policie nejprve vycházela z verze, že Čech, který se na místě pohyboval spolu se třemi přáteli, ztratil na sjezdovce zabezpečené před lavinami lyži, kterou se vydal hledat do nezabezpečeného prostoru.

Později se ukázalo, že nejspíše kvůli špatné viditelnosti v ostré zatáčce přehlédl okraj sjezdovky a vyjel mimo ni do nechráněné oblasti. Po zhruba 15 metrech jízdy mimo sjezdovku ztratil lyži, pokračoval ale o dalších 20 metrů dále, než upadl. Tento pád pak způsobil utržení deskové laviny.

Jeho společníci ihned zavolali na tísňovou linku. Záchranáři Čecha vyhrabali po dvaceti minutách, tou dobou však už byl mrtvý. Na záchranné akci se podílela horská záchranná služba, alpská policie, vlekaři a několik přítomných lyžařů. Nasazeny byly i dva vrtulníky.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované