Hlavní obsah
Online

Čínská viroložka popírá, že by za pandemií stál únik z laboratoře

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

5. 5. 2020 6:27
aktualizováno • 5. 5. 2020 22:59

Nemocí covid-19 se ve světě nakazilo přes 3,5 milionu lidí, více než 250 tisíc jich nákaze podlehlo. Nejhůře zasaženou zemí ve světě zůstávají Spojené státy, kde evidují více než milion nakažených. Dění ve světě sledujeme online.

Článek

Co byste měli vědět?

- Ve Spojených státech zemřelo během 24 hodin kvůli koronaviru 1 015 lidí. Počet úmrtí, zaznamenaných mezi pondělními 20:30 místního času a předchozím dnem, představuje podle univerzity Johnse Hopkinse nejnižší údaj za poslední měsíc. Celková bilance v USA dosáhla 68 689 úmrtí. Počet úmrtí ve Spojených státech za 24 hodin od začátku dubna neklesl pod 1 000 mrtvých.

- S podezřením na onemocnění covidem-19 zemřelo v Británii od počátku epidemie více než 32 000 lidí. Vyplývá to z dat, které dnes zveřejnil britský statistický úřad ONS. Podle nich je tak Spojené království zemí s nejvyšším počtem obětí v Evropě. V pondělí britský ministr zdravotnictví informoval o 28 734 zemřelých s covidem-19. Naznačil ale, že skutečný počet mrtvých je pravděpodobně vyšší. Dnešní vládní bilance zatím není k dispozici.

- Počet potvrzených případů v Rusku překročil 150 tisíc. Denní nárůst přesáhl třetí den v řadě hranici deseti tisíc. Za posledních 24 hodin přibylo v Rusku 10 102 potvrzených případů nákazy, počet obětí vzrostl o 95 na celkových 1451.

Vývoj situace ve světě jsme sledovali také včera:

 • Trump opět vyzval Čínu k transparentnosti kvůli koronaviru

  Americký prezident Donald Trump dnes opět vyzval Čínu, aby o původu koronaviru poskytla všechny dostupné informace. Prohlásil to dnes v Bílém domě krátce před odletem do Arizony, uvedla agentura Reuters. Trump v neděli řekl, že existuje dostatek důkazů o tom, že koronavirus pochází z virologického ústavu v čínském Wu-chanu, což Peking odmítá.

  Trump dnes novinářům sdělil, že USA zveřejní zprávu o původu koronaviru, podrobnosti a ani termín nezmínil. „Za nějaký čas zcela jistě vydáme zprávu,“ řekl Trump.

  Trump původně chválil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za postup Číny proti koronoviru, později ale kritizoval Peking za to, že umožnil rozšíření infekce a že nezveřejňuje všechny informace. Nyní řekl, že s čínským prezidentem zatím nehovořil.

  „Chceme, aby byli transparentní. Chceme zjistit, co se stalo, aby se to již nikdy nemohlo opakovat,“ dodal Trump.

 • Večírek prominentů v době karantény vyvolal v Bosně vlnu nevole

  Narozeninový večírek, jehož se v době koronavirové karantény účastnila řada bosenských prominentů, vyvolal v zemi vlnu nevole. Dnes byl kvůli němu odvolán hlavní oslavenec, přednosta chirurgické kliniky v Sarajevu. O místo může přijít i ministr zahraničního obchodu, informovala televize N1.

  Aféra vznikla poté, co se dostala na veřejnost nahrávka, na níž jsou vidět účastníci párty, jak navzdory zákazu sdružování a dalším protikoronavirovým opatřením oslavují narozeniny předního bosenského lékaře Jusufa Šabanoviče. Mezi gratulanty byl i ministr Staša Košarac.

  Sám Šabanovič byl odvolán z pozice primáře břišní chirurgie největší sarajevské nemocnice. Všech 19 účastníků večírku čelí trestnímu oznámení za možné ohrožení veřejného zdraví. Majitel restaurace, kde se párty odehrála, již dostal v přepočtu pokutu asi 90 000 korun.

 • Akcie v USA díky zdravotnickým firmám stouply, dolar posílil

  Akcie ve Spojených státech dnes posílily. Podíl na tom měly růst akcií zdravotnických společností, zvýšení cen ropy a pozvolné uvolňování omezení, která měla zastavit šíření koronaviru, v některých státech USA i ve světě.

  Některé z nejvíce postižených zemí, včetně Itálie a amerických států jako Kalifornie, tento týden začínají pomalu uvolňovat zákazy volného pohybu. To posiluje naději na oživení poptávky po ropě.

 • Polský senát zamítl návrh na hlasování ve volbách poštou

  Polský senát, který ovládá opozice, dnes večer odmítl novelu volebního zákona, která zavádí výhradně korespondenční hlasování v prezidentských volbách naplánovaných už na tuto neděli. Informují o tom polská média. Změna volebních pravidel, kterou před časem prosadila vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) vzhledem k epidemii covid-19, se nyní vrací do Sejmu, dolní komory parlamentu.

  Osud zákona v Sejmu závisí na tom, jak se zachovají poslanci strany Dohoda, menšího koaličního partnera PiS. Schůze Sejmu je plánovaná na středu a čtvrtek.

 • Slovensko má další den bez úmrtí, Polsko jich má 19, Maďarsko 12

  Visegrádské země v porovnání s některými evropskými státy dál hlásí nízké denní přírůstky mrtvých s koronavirem SARS-CoV-2. Na Slovensku podle dnešních údajů v pondělí nezemřel nikdo, Varšava hlásí 19 nových úmrtí a Budapešť 12.

  V Polsku za poslední den počet infikovaných stoupl o 425 na celkových 14 431. Podle internetových stránek televize TVN24 jde o největší denní nárůst od 19. dubna. Komplikacím spojovaným s covid-19 ve zhruba 38milionovém Polsku podlehlo dohromady 716 pacientů.

  V Polsku v pondělí znovu otevřely velké prodejny i obchodní centra. Podle portálu onet.pl je velký zájem hlavně o nákupy ve velkých obchodech s nábytkem a vybavením pro domácnost. Od středy mohou jednotlivé obce otvírat jesle a školky, nicméně na mnoha místech zůstanou nadále uzavřené.

  Maďarsko oznámilo, že v pondělí zemřelo s covid-19 dalších 12 lidí, což však není velké zvýšení ve srovnání s nedělí, kdy nemoci podlehlo 11 pacientů. Celkem v zemi s deseti miliony obyvatel zemřelo 363 nakažených. Nově nakažených během pondělí přibyly tři desítky, a celkový počet infikovaných tak stoupl na 3065.

 • Latinská Amerika eviduje už na 272 000 nakažených koronavirem

  V Latinské Americe se koronavirus dosud potvrdil u téměř 272 000 lidí, z nichž jich na 14 400 zemřelo. Vyplývá to z údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse. Zhruba polovina úmrtí připadá na největší zemi v oblasti, tedy na Brazílii, kde se koncem února potvrdil první případ nákazy v regionu a která eviduje už téměř 109 000 nakažených.

  Druhou nejhůře zasaženou zemí v Latinské Americe je Peru, které dosud zaznamenalo už přes 50 000 případů nákazy a na 1440 úmrtí. Oproti Brazílii, která má 210 milionů obyvatel, ale dělá třicetimilionové Peru asi sedmkrát více testů (v přepočtu na milion obyvatel).

  Třetí nejhůře zasaženou latinskoamerickou zemí je Ekvádor s 32 000 potvrzenými případy nákazy a 1570 prokázanými úmrtími s covid-19. Reálná čísla jsou ale i v této sedmnáctimilionové zemi vyšší, protože lidem zemřelým doma se testy na koronavirus obvykle neprovádějí.

 • V New Yorku se koronavirová situace nadále zlepšuje

  V americkém státě New York nadále klesá počet nově nakažených koronavirem a počet hospitalizovaných, bilance mrtvých na komplikace související s nemocí covid-19 po výrazném poklesu v předchozích dnech stagnuje. Dnes to oznámil newyorský guvernér Andrew Cuomo. Naopak v sousedním státě New Jersey se počet infikovaných i obětí oproti předchozímu dni zvýšil, v případě mrtvých je to podle agentury Reuters největší nárůst od konce dubna.

  V New Yorku, kde žije asi 19 milionů lidí, v pondělí zemřelo 230 lidí s covid-19, což je o čtyři více než za neděli. Bilance obětí v tomto státě nyní činí 19 645, to je více než třetina všech mrtvých s covid-19 v USA. Cuomo dále řekl, že v nemocnicích zůstává asi 9600 lidí, tedy o zhruba 50 méně než o den dříve. Zhruba o padesát na 659 klesl oproti předchozímu dni i počet pacientů, jejichž stav si vyžádal intubaci.

 • Ve Francii za den přibylo 330 obětí nákazy, nejvíce od 29. dubna

  Francie za poslední den zaznamenala 330 úmrtí po nákaze koronavirem, což je nejvíce od 29. dubna. Celkem již s nemocí covid-19 zemřelo 25 531 lidí. S odvoláním na zdravotnické úřady o tom dnes informovala agentura Reuters.

  V pondělí denní počet obětí v zemi se 67 miliony obyvatel stoupl o 306, což bylo více než dvakrát tolik než v neděli, kdy úřady registrovaly 135 obětí.

  Hospitalizovaných za poslední den nicméně ubylo téměř osm stovek a momentálně se ve francouzských nemocnicích léčí už jen 24 775 pacientů s covid-19. Pokračuje tím nepřetržitý pokles v posledních třech týdnech. Nadále klesá i počet lidí na jednotkách intenzivní péče, kterých je nyní 3430 oproti pondělním 3696.

  Podle americké Univerzity Johnse Hopkinse bylo ve Francii potvrzeno od začátku epidemie v zemi už bezmála 170 000 případů nákazy koronavirem.

 • V USA zemřelo s covid-19 více než 70 000 lidí

  Ve Spojených státech zemřelo na komplikace související s koronavirem už více než 70 000 lidí. Uvádí to propočty americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) a také bilance agentury Reuters. V USA byla nemoc covid-19 dosud potvrzena u takřka 1,2 milionu lidí. V počtu mrtvých i v počtu nakažených jsou USA nejpostiženější zemí světa.

  V pondělí Washingtonská univerzita oznámila, že po revizi svých odhadů očekává, že do 4. srpna v USA zemře 134 000 lidí s covid-19, což je takřka dvojnásobek aktuální bilance.

  Koronavirus si v USA vyžádal více obětí než jakákoli chřipková sezona od roku 1967, kdy zemřelo 100 000 Američanů, uvedl Reuters. Bilance je ale nadále výrazně nižší než počet amerických obětí pandemie španělské chřipky v roce 1918, kdy zemřelo 675 000 obyvatel USA.

 • Libanon prodloužil omezení, premiér varoval před druhou vlnou

  Libanon dnes o dva týdny prodloužil omezení zavedená s cílem zpomalit šíření koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

  Libanonské úřady dosud evidovaly 741 případů nákazy koronavirem a 25 úmrtí. Tento týden začala vláda některá omezení rozvolňovat. Otevřít se mohly například restaurace, ale naplnit svou kapacitu mohou jen ze třetiny.

  Premiér Hasan Dijáb s odkazem na dosavadní vývoj šíření nákazy v zemi uvedl, že celkové hodnocení je „výborné“. Zároveň ale na jednání s nejvyšší radou pro obranu řekl, že občané nedodržovali restrikce a opatření, která se postupně zmírňují. To by se podle něj mohlo negativně projevit na budoucím vývoji. Premiér v této souvislosti uvedl, že panuje obava z druhé vlny nákazy, která by mohla být vážnější než ta první.

 • Ekonomika Indonésie kvůli koronaviru rostla nejpomaleji od 2001

  Ekonomika Indonésie v prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,97 procenta, nejpomaleji od prvního čtvrtletí 2001. Tempo růstu bylo nižší, než se čekalo, protože koronavirová pandemie zastavila ekonomickou aktivitu v zemi. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil indonéský statistický úřad. Indonésie je největší ekonomikou jihovýchodní Asie a čtvrtou nejlidnatější zemí světa.

 • Jemen má 21 nakažených koronavirem a čtyři mrtvé

  První případ nákazy koronavirem dnes oznámily úřady v šíitskými povstalci kontrolované oblasti na severu Jemenu. Jednalo se o Somálce, který byl v hotelu v Saná objeven už mrtvý. Ve vládou ovládané jižní části země se mezitím potvrdilo dalších devět případů nákazy. O nových případech informoval národní krizový výbor a jemenští povstalečtí šíité, kteří nyní kontrolují hlavní město. Jemen patří k posledním zemím světa, kde se nákaza potvrdila. První případ tamní vládní úřady hlásily 10. dubna. Válkou zmítaná země dosud ohlásila 21 nakažených a tři úmrtí na územích ovládaných mezinárodně uznanou vládou a nyní tedy jedno úmrtí v regionu kontrolovaném povstalci.

 • Turecko chystá částečné zmírnění omezení kvůli koronaviru

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil částečné uvolňování restrikcí, které jeho vláda zavedla kvůli pandemii covid-19. Zmírňování omezení má začít už v neděli, kdy budou po šesti týdnech moci na první procházku senioři. Erdogan ale v pondělí také upozornil, že opatření může vláda kdykoli znovu zpřísnit, pokud počty nových případů nákazy koronavirem začnou výrazně růst.

  Dnes turecký ministr zdravotnictví Fahrettin Koca oznámil 1832 nových případů nákazy za den, což je mírně více než v pondělí (1614), kdy byl ale denní nárůst případů nejnižší od 30. března. Celkem se v zemi, která má 83 milionů obyvatel, dosud potvrdilo 129 491 případů nákazy koronavirem, z toho 3520 nakažených zemřelo a 73 285 se už uzdravilo.

  Za poslední den zemřelo v Turecku 59 lidí s covid-19, v pondělí oznámil ministr zdravotnictví 64 úmrtí za den. Celkem už v Turecku provedli 1,2 milionu testů na koronavirus, za poslední den to bylo 33 283 testů.

 • Kvůli pandemii se Američanům zhoršila psychika. A hůř se cítí i Češi

  Na koronavirovou krizi ve Spojených státech se lze se dívat jako na hrozbu pro veřejné zdraví i pro americkou ekonomiku. List The Washington Post přišel s dalším úhlem pohledu – s dopadem na duševní zdraví Američanů.

 • Britská bilance převýšila tu italskou, ohlášeno 693 nových obětí

  Oficiální bilance epidemie covid-19 v Británii se stala tou nejvyšší ze všech zemí Evropy poté, co ministr zahraničí Dominic Raab na tiskové konferenci ohlásil 693 úmrtí zaznamenaných za 24 hodin. Celkem vláda hlásí 29 427 obětí, zatímco v Itálii dnes počet úmrtí oficiálně připisovaný nemoci z koronaviru stoupl na 29 315.

  Počet nově nahlášených zemřelých je v Británii vyšší než v předešlých dvou dnech. V neděli jich přibylo 315 a v pondělí 288. Vláda už do své bilance nezapočítává jen úmrtí pacientů s koronavirem v nemocnicích, i tak je ale její součet zřejmě výrazně nižší než skutečný počet úmrtí spojených s covid-19. Britský statistický úřad ONS dnes oznámil, že ještě před koncem dubna v zemi nastalo přes 32 000 úmrtí, u nichž je toto onemocnění uvedené jako pravděpodobná příčina.

 • Itálie hlásí nejméně nově nakažených za dva měsíce, ale více úmrtí

  V Itálii za poslední den zaznamenali 236 úmrtí pacientů s koronavirem, což je zhruba o čtyři desítky více než v pondělí. Pozitivní test na nemoc covid-19 mělo 1075 lidí, což je nejméně za dva měsíce. Informoval o tom dnes úřad civilní ochrany.

  Celkem v jihoevropské zemi od února zemřelo na komplikace infekce 29 315 lidí, což je nejvíce na světě po Spojených státech a Británii. Nakazilo se přes 213 000 lidí, více než 85 000 z nich se už ale plně uzdravilo.

  Italské statistiky ohledně nákazy se už několik týdnů vyvíjejí příznivě, mimo jiné setrvale klesá počet hospitalizovaných a pacientů ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče. Snižuje se také počet aktuálně infikovaných, kterých je nyní přes 98 000. Epidemiologové ale očekávají, že čísla mohou opět o něco narůst poté, co v Itálii v pondělí skončila téměř dvouměsíční celostátní karanténa.

 • Čínská viroložka popírá, že by za pandemií stál únik z laboratoře

  Laboratoř v čínském velkoměstě Wu-chanu a viroložka Š' Čeng-li přezdívaná netopýří žena se dostaly do centra nynějšího sporu mezi Washingtonem a Pekingem o původu koronaviru, píše dnes deník Financial Times. Pětapadesátiletá vědkyně, která celý život zasvětila zkoumání virů u netopýrů a pracuje na půdě Wuchanského institutu virologie, ale jednoznačně popírá teorie o tom, že by současná pandemie koronaviru mohla být zapříčiněná únikem z její laboratoře.

 • Bulharsko podpoří vlastní cestovní ruch poukázkami pro občany

  Kvůli negativním dopadům koronavirové pandemie na turistickou sezonu podpoří Bulharsko vlastní cestovní ruch poukázkami pro občany, kteří budou chtít strávit letní dovolenou v zemi. Podle agentury DPA se na tom dnes shodla vládní koalice pod vedením premiéra Bojko Borisova.

  „Všichni chceme zahájit turistickou sezonu co nejdříve. (…) Na začátku sezony budeme připraveni poskytnout lidem poukázky a tím pomoci samotnému cestovnímu ruchu,“ řekl podle listu Sofia Globe po koaličním jednání vicepremiér Valeri Simeonov.

  Není zatím jasné, kdo konkrétně na specifickou finanční dotaci dosáhne. Shoda uvnitř koalice panuje zatím pouze na tom, že k poukázkám budou mít přístup lidé, kteří si v zemi platí sociální pojištění.

 • Italové v karanténě utráceli víc za jídlo, přibrali dvě kila

  Italové, kteří museli kvůli koronaviru strávit téměř dva měsíce v karanténě, se snažili domácí izolaci zpříjemnit mimo jiné i většími nákupy potravin, a v průměru kvůli tomu přibrali dva kilogramy. Vyplývá to z průzkumu zemědělského svazu Coldiretti, o němž dnes informovala agentura ANSA. Za nákupy jídla utratili Italové v karanténě zhruba o pětinu víc než obvykle.

  Coldiretti uvedl, že 47 procent oslovených lidí chce ukončení karantény a uvolnění omezení pohybu využít k tomu, aby se pokusili zhubnout. Od pondělka se smějí Italové opět bez omezení věnovat individuálním sportům jako například běhání, nově jsou otevřená venkovní hřiště a parky.

Sdílejte článek

Hlavní zprávy