Hlavní obsah

Vakcína je bezpečná i pro děti od 5 do 11 let, tvrdí Pfizer

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

20. 9. 2021 20:03

Dvoudávková vakcína proti covidu-19 společností Pfizer a BioNTech je bezpečná u dětí ve věku 5 až 11 let. Společnosti to dnes uvedly v prohlášení.

Článek

Na základě údajů shromážděných ve studii, které se zúčastnilo 4 500 dětí v USA, Finsku, Polsku a Španělsku, je vakcína společností Pfizer a BioNTech pro věkovou skupinu 5 až 11 let „bezpečná, dobře snášená a vykazuje silné neutralizační protilátky“. Informoval o tom web NBC News.

Firmy rovněž uvedly, že plánují co nejrychleji požádat regulační úřady v USA, EU a dalších zemích o povolení k nasazení očkovací látky i v této věkové skupině. Žádná vakcína proti covidu-19 dosud nebyla schválena ani povolena k použití u dětí mladších 12 let.

Jedná se o první data z klinických studií pro tuto věkovou skupinu, uvádí agentura AFP. Podle sdělení byly dětem v rámci studie podány dvě dávky vakcíny, byly ale menší než u lidí starších 12 let. Společnosti uvedly, že vedlejší účinky byly srovnatelné s těmi, které byly pozorovány ve studii u plně očkovaných osob ve věku 16 až 25 let.

Podle údajů amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) bylo ve Spojených státech podáno více než 466,5 milionu dávek vakcín proti covidu. Vakcína vyvinutá společnostmi Pfizer a BioNTech je jednou ze tří vakcín používaných v USA, spolu s vakcínou společnosti Moderna a vakcínou společnosti Johnson & Johnson.

Podle analýzy údajů CDC z 15. září, kterou provedla Americká pediatrická akademie, dostalo alespoň jednu dávku vakcíny Covid přibližně 12,7 milionu dětí mladších 18 let, tedy asi 54 procent dětí ve věku 12 až 17 let.

V srpnu akademie doporučila nepodávat vakcínu dětem mladším 12 let, dokud ji nepovolí Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA). Evropský lékový regulátor EMA i jeho americký protějšek FDA již v minulosti schválily nasazení vakcíny firem Pfizer/BioNTech a Moderna pro děti od 12 let.

„Data hodláme předložit do konce měsíce a pak bude samozřejmě záležet na úřadu FDA, aby je posoudil a rozhodl, zda může být vakcína uvolněna pro široké použití,“ uvedl Bill Gruber, viceprezident společnosti Pfizer pro klinický výzkum a vývoj vakcín.

Vzhledem k šíření nakažlivější varianty delta vzrostl od letošního července počet nákaz koronavirem u dětí v USA o 240 procent. To je podle něj dobrým důvodem pro to, aby firmy zažádaly o možnost očkovat i děti od pěti let.

Těm by se podávalo deset mikrogramů účinné látky namísto 30 mikrogramů, které dostávají starší ročníky. Vedlejší účinky této snížené dávky jsou přitom podle firem u dětí od pěti let srovnatelné s těmi, jaké má větší dávka u starších osob.

Pfizer a BioNTech se chystají zřejmě ještě letos zveřejnit výsledky studie dopadů vakcíny u dětí mezi dvěma a pěti lety a následně od šesti měsíců do dvou let. Těm by byly podávány dvě injekce po třech mikrogramech účinné látky.

Studii ohledně účinnosti a bezpečnosti své vakcíny u dětí mladších 12 let provádí i společnost Moderna.

V Izraeli se na základě zvláštního povolení tamních úřadů již od začátku srpna očkují děti mezi pěti a 11 lety, jimž hrozí vážné komplikace v případě nákazy koronavirem. Tamní ministerstvo zdravotnictví uvádí, že v těchto případech posuzuje každého pacienta jednotlivě.

Reklama

Doporučované