Hlavní obsah

Ve Vrběticích skončil po šesti letech od výbuchů zásah složek IZS

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

14. 10. 2020 9:46

Složky integrovaného záchranného systému (IZS) ukončily v úterý zásah ve Vrběticích, kde před šesti lety vybuchly dva sklady s municí. Areál bývalých muničních skladů se pak vrátí do běžného právního stavu.

Článek

Na zásahu v areálu se za šest let podílely tisíce až desetitisíce policistů, hasičů, vojáků a občanských zaměstnanců. Krajský policejní ředitel a velitel zásahu Jaromír Tkadleček způsobenou škodu a náklady potřebné na čištění areálu a související práce už před několika lety odhadl zhruba na miliardu korun. „Dnes si myslím, že jsem byl lehce optimistický,“ řekl Tkadleček.

Záchranné práce se uzavřely už na sklonku letošního září. Policisté při nich ve spolupráci s hasiči zajišťovali pyrotechnický sběr munice a jejích částí. Většina munice se převážela ke zneškodnění do vojenského prostoru Libavá, část pyrotechnici likvidovali přímo ve Vrběticích, které jsou částí obce Vlachovice. V uplynulých dvou týdnech se v areálu bouralo dočasné oplocení, pracovalo se i na likvidaci trhací jámy nebo odvážení techniky a materiálu.

„Mohu konstatovat, že jsme celý areál prohledali takzvaně plošným sběrem, některé lokality dvakrát i třikrát za tu dobu. Ty, řekněme, nejvíce postižené, jako byly epicentra, blízkost epicenter, komunikace, pěšiny, blízkost skladů, blízkost štábů a podobně, byly prověřeny i hloubkovým pyrotechnickým průzkumem, což je do 50 centimetrů opravdu velmi detailně a podrobně,“ uvedl Tkadleček. Očekává, že munici a její zbytky budou lidé ve Vrběticích nacházet další desítky let. Lidé si podle něj musejí být vědomi, že lokalita je riziková.

Podle prvního náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška prošlo za šest let policejním pyrotechnikům rukama při ohledání místa činu přes 13 tisíc kusů munice, dalších 1 800 pak při povrchovém sběru. „Jenom zde v provizorní trhací jámě bylo zlikvidováno 4 600 zapalovačů a 400 kusů dělostřelecké munice, to znamená munice nebezpečné, kterou nešlo uskladnit ani přepravit do trhací jámy v Libavé,“ uvedl Vondrášek.

Pyrotechnikům výrazně pomáhali hasiči, kteří mimo jiné zajišťovali odstraňování sutin a zbytků munice zemní technikou, nakládání a přepravu munice nebo prořezávání náletových dřevin v okolí míst exploze a při plošném pyrotechnickém sběru. „Určitě to byla nebezpečná činnost, ale právě proto se pořídil speciální obrněný pásový nakladač, který lze ovládat na dálkové ovládání do 200 metrů. Operátor to obsluhoval tím způsobem, že nakládal munici, postupně byla vykládána na cestu a pyrotechnici ji potom třídili a dále s ní pracovali,“ řekl velitel Záchranného útvaru Hasičského záchranného sboru ČR Radim Řehulka.

Při výbuších bylo zasaženo 1 319 hektarů půdy, z toho zhruba 341 hektarů přímo v areálu. V budoucnu by měl získat všechny pozemky a objekty v areálu státní podnik Vojenské lesy a statky ČR (VLS), který na nich plánuje hospodařit. Zatímco nemovitosti v areálu už podle ředitele VLS Petra Krále vlastní stát, pozemků se podniku podařilo zatím získat do správy zhruba 64 procent. „Jednáme s dalšími většími vlastníky, jako je město Slavičín, rodina Wichterlů, kde bychom rádi s těmito vlastníky vykomunikovali směnu jejich majetku za jiné majetky, které jsou v našem vlastnictví,“ řekl Král.

Sklad číslo 16 ve Vrběticích explodoval 16. října 2014, druhý sklad číslo 12 pak 3. prosince téhož roku. Při prvním výbuchu zemřeli dva lidé. Oba sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. Policie exploze vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Munice uložená v dalších skladech byla z Vrbětic odvezena.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované