Hlavní obsah

Vědci jednoduše řekli, proč jsou dvě roušky lepší než jedna

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek.

Reklama

20. 2. 2021 20:10
aktualizováno • 21. 2. 2021 15:55

Povinný respirátor, nebo dvě roušky. Vláda od úterý zpřísní podmínky pro pobyt v místech s vysokou koncentrací osob. Nejlepší jsou respirátory, ale i dvě roušky snižují riziko přenosu, potvrdili pro Seznam Zprávy čeští vědci.

Článek

Od půlnoci z pondělí na úterý začne platit povinnost nosit respirátory, nanoroušky či dvě jednorázové roušky na sobě v obchodech, nemocnicích či ve veřejné dopravě. Přesný seznam míst a detaily zveřejní Ministerstvo zdravotnictví v pondělí. Ústenky vyrobené svépomocí či šály nebudou považovány za dostatečnou ochranu.

Babišův kabinet chce tímto způsobem přimět občany, aby se víc chránili před nákazou. Zvlášť když se podle dat zemí šíří nakažlivější takzvaná britská mutace koronaviru a počet nově nakažených zjevně dosud platná omezení nebrzdí.

Ministři Babišova týmu povinnost pořídit si respirátor nebo zdvojit chirurgické ústenky avizovali bez toho, aniž by řekli, zda a jak vláda pomůže sociálně slabým zvýšené náklady nést.

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) pouze konstatoval, že vláda se zavedením podobného opatření otálela i kvůli finanční zátěži na obyvatele. Proto také v únoru přechodně zrušila DPH na respirátory.

Pro lidi v nouzi mohou být i tak náklady na respirátory neúnosné.

Nabízí se proto o něco levnější alternativa dvou chirurgických ústenek na sobě. I takto na první pohled velmi jednoduché řešení může podle profesora molekulární buněčné biologie a genetiky Libora Grubhoffera významně snížit riziko přenosu.

„Dvě roušky vytváří lepší mechanickou bariéru, jež docela dobře zabrání průchodu kapének, které obsahují v případě pozitivního člověka virové částice. To, že jde o účinnější ochranu, se před časem potvrdilo i v laboratořích ve Spojených státech,“ vysvětlil pro Seznam Zprávy přední český virolog.

Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) v únoru zkoumalo účinnost dvou roušek na sobě, v experimentu ovšem využilo jednu roušku chirurgickou, na kterou vědci nasadili druhou ústenku z látky, která pomohla první, volnější roušku utěsnit. U této kombinace kleslo riziko přenosu infekčních kapének až o 95 procent. Úřad ovšem vysloveně nedoporučuje kombinaci dvou chirurgických roušek na sobě. „Chirurgické roušky nejsou navrženy tak, aby těsně přiléhaly, a nošení druhé zdravotnické ústenky na té první nepomůže těsnějšímu přilnutí,“ píše na svém webu CDC.

„Rozhodně je to řešení, které se nabízí v případech, kdy se šíří virulentnější kmeny, než byl ten původní,“ uvedl Grubhoffer. Podle virologa je těžké říct, zda jde o plnohodnotnou náhradu respirátoru. „Rozhodně je to výrazně lepší než pouze klasická látková ústenka. Jednovrstvé textilní roušky jsou v této situaci nedostatečné. V současné době bych doporučil respirátor třídy FFP2,“ zdůraznil virolog.

„Začínají se objevovat také nabídky FFP3, což už je opravdu speciální typ, který bude jistě doporučován pro pohyb v místech, kde by mohlo s vysokou pravděpodobností dojít k nákaze.“

Jeho slova potvrdil Seznam Zprávám i imunolog Václav Hořejší. „Dobře nasazený respirátor je určitě lepší, protože k obličeji přiléhá těsněji než roušky,“ podotkl bývalý ředitel Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR.

Povinné respirátory třídy FFP2 v hromadné dopravě zavedlo už v lednu Německo či Rakousko. Ve dvou rouškách už byl viděn také americký prezident Joe Biden a výslovně je doporučil i Anthony Fauci, přední americký imunolog a poradce nového šéfa Bílého domu.

Poznámka: V textu jsme rozšířili odstavec věnovaný výzkumu amerického CDC. V původním článku nebylo zjevné, že vyšší účinnost má kombinace látkové a chirurgické roušky. Za nepřesnost se omlouváme.

Reklama

Doporučované