Hlavní obsah

Vědci postavili model řeky Mississippi za 18 milionů dolarů. Má jim pomoct v záchraně louisianského pobřeží

Vědci postavili model řeky Mississippi. (Video: Eliška Kolomazníková, AP)

 

Reklama

22. 4. 2018 17:42

Přibližně 320 kilometrů dlouhý úsek řeky Mississippi simuluje nový model, s nímž přišli vědci z Louisianské státní univerzity. Dokážou na něm přesně ilustrovat, jak řeka teče a jak se pohybují usazeniny obsažené v její vodě. Právě ty mají v budoucích letech zachránit rozpadající se pobřeží jihovýchodní Louisiany.

Článek

Američtí vědci zaměřující se na boj s erozí, která postupně ničí louisianské pobřeží, mají nový nástroj – obrovskou repliku spodního toku řeky Mississippi v hodnotě 18 milionů amerických dolarů. Sestavilo ji Centrum pro studium řek Louisianské státní univerzity.

Model kopíruje přibližně 320 kilometrů dlouhý úsek řeky Mississippi vedoucí z města Donaldsonville do Mexického zálivu. Má expertům pomoci ve výzkumu jedné z nejdůležitějších řek Severní Ameriky – především toho, jak mohou usazeniny v ní obsažené sloužit k boji proti erozi. Ta devastuje drtivou většinu louisianského pobřeží.

Vědci z louisianské univerzity nasbírali bezpočet dat týkajících se rozměrů a tvaru řeky i dalších místopisných údajů z jejího okolí a následně je počítačově zpracovali. K samotné stavbě modelu pak využili pěnové panely, které jsou natolik pevné, že po nich lidé mohou chodit, a přibližně 23 metrů krychlových vody.

Model imituje nejen řeku Mississippi, ale i množství okolních jezer a část Mexického zálivu. „Nejenže dokážeme simulovat proudy, říční etapy a vodní hladiny řeky Mississippi, ale umíme také přesně ukázat, jak se písek obsažený v říční vodě pohybuje v jejím toku. Hodinová simulace obsáhne celý rok života řeky,“ říká o novém modelu Clint Willson z univerzitního Centra pro studium řek.

Jihovýchodní část Louisiany stojí na pevnině, kterou během staletí vytvořily masy sedimentu. Lidé ale vybudovali hráze, aby ochránili svá obydlí před povodněmi, a narušili tak přirozený proces tvorby sedimentu. Ten se místo usazování a obnovování pevniny vlévá do Mexického zálivu.

Bortící se a ustupující břehy pak zalévá slaná voda z Mexického zálivu, která hubí veškerou vegetaci původně sladkovodního biotopu. Eroze louisianského pobřeží došla tak daleko, že slaná voda zabila téměř všechny stromy v oblasti. Situaci výrazně zhoršuje klimatická změna, kvůli které je hladina světového oceánu čím dál tím vyšší.

Vědci teď chtějí na novém modelu ukázat, že správné nasměrování proudů vody bohaté na usazeniny může pomoci přirozené obnově ztrácejícího se pobřeží.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované