Hlavní obsah

Vědci v australském Perthu vyvinuli krevní test na odhalení raného stadia rakoviny kůže

Krevní test k odhalení zhoubného melanomu se na trh může dostat za tři až pět let. (Video: Reuters)

 

Reklama

22. 7. 2018 19:02

Vědci mají za sebou zatím první test, kde se jim mezi více než 200 účastníky podařilo dosáhnout více než 80procentní přesnosti. Do budoucna chtějí dosáhnout ještě lepších výsledků.

Článek

Výzkumníci z australské Univerzity Edith Cowanové v Perthu vyvinuli krevní test pro odhalení rakoviny kůže. Vědcům se zatím podařilo dosáhnout 81,5procentní přesnosti. Prvotní testování zahrnovalo 209 lidí.

Vedoucí výzkumu Mel Zimanová uvedla, že jde o první případ, kdy byly k diagnóze zhoubného melanomu použity autoprotilátky. Test tak představuje vedle kožního vyšetření a biopsie další nástroj k odhalení rakoviny kůže.

„Je důležité, aby byl melanom diagnostikován přesně a rychle,” řekla podle zpravodajského serveru The Guardian vedoucí výzkumu Mel Zimanová. „Krevní test může pomoct v identifikaci zejména raných stadií melanomu. Včasné odhalení je výhodné pro všechny,” dodala.

V dalších fázích výzkumu se budou australští vědci snažit o dosažení přesnějšího výsledku testování a následného klinického zhodnocení svých zjištění. Pokud budou výsledky příznivé, na trh by se krevní test mohl dostat za tři až pět let.

Krevní testy k odhalení melanomu kůže však někteří lékaři přijímají opatrně a upozorňují lidi na nutnost sledovat změny na kůži a vyhledat odborníky v případě, že zpozorují něco neobvyklého.

Podle zprávy Ministerstva zdravotnictví byl v roce 2010 až 2014 maligní melanom kůže sedmým nejčastějším zhoubným nádorem. Počet nemocných navíc stále roste. Ročně u nás na melanom zemře 340 až 400 osob. V roce 2014 v České republice žilo více než 25 tisíc lidí, kterým lékaři diagnostikovali zhoubný melanom kůže.

Masarykův onkologický ústav v Brně na svých stránkách uvádí, že melanom patří mezi nejzhoubnější druhy rakoviny, který navíc může brzo metastazovat do jiných orgánů. Nejvíce lidí je tímto onemocněním ohroženo v zemích s velkou sluneční aktivitou, sem spadá například Austrálie nebo Nový Zéland.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené