Hlavní obsah

Mayová: Za útokem Novičokem stojí příslušníci ruské rozvědky GRU

Podezřelí Alexander Petrov a Ruslan Boširov. (Video: Zuzana Lachnitová, Klára Galová, AP, Reuters)

 

Reklama

5. 9. 2018 13:04
aktualizováno • 5. 9. 2018 14:34

Alexander Petrov a Ruslan Boširov se měli dopustit několika trestných činů, mezi nimi například pokusu o vraždu nebo záměrného způsobení těžkého ublížení na zdraví.

Článek

Za otravou bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije nervovým jedem na jihu Anglie stojí příslušníci ruské vojenské rozvědky GRU hledaní podle britských úřadů jako Alexandr Petrov a Ruslan Boširov. Před poslanci to dnes uvedla britská premiérka Theresa Mayová, podle níž nešlo o nezávislou operaci, nýbrž o útok schválený v nejvyšších patrech ruského státu. Na muže byl vydán evropský zatykač. Moskva obvinění opět odmítla a uvedla, že zveřejněná jména ani fotografie údajně podezřelých jí „nic neříkají“.

„Mám podezření, že chtěli vyslat signál Rusům žijícím mimo vlast, kteří byli zapojení do záležitostí souvisejících s ruským státem,“ řekla Mayová o březnovém útoku Novičokem. „Ale je na Rusech, aby vysvětlili, co se v Salisbury stalo,“ dodala. Vláda si dnes předvolala chargé d'affaires ruského velvyslanectví v Londýně.

+1

Britská prokuratura předtím oznámila, že má dostatek důkazů na to, aby dvojici přibližně čtyřicetiletých podezřelých obvinila ze spiknutí s cílem zavraždit Skripala. Muži jsou také obviněni z pokusu o vraždu bývalého dvojitého agenta i jeho dcery. Prokuratura však o jejich vydání Rusko žádat nebude, taková snaha by prý byla marná. Šance na zatčení podezřelých v blízké budoucnosti jsou podle policie velmi malé.

Britové volají po dalších sankcích proti Rusku

Mayová uvedla, že Londýn využije všech dostupných prostředků, aby se podařilo pachatele postavit před spravedlnost. Británie prý bude také usilovat o zavedení dalších sankcí Evropské unie proti Rusku. Mayová v prohlášení v parlamentu varovala „spojence“ před působením GRU a zdůraznila potřebu posílit společný boj proti ruské vojenské rozvědce.

Britská protiteroristická policie popsala, že Rusové Novičok dopravili do Británie v balení napodobujícím parfém. Poskytla také podrobné informace o jejich pohybu během necelých tří dnů v Anglii. Do Salisbury se muži vydali nejdříve 3. března na „průzkum“ a následně druhého dne ráno, přičemž Skripalovi byli nalezeni v bezvědomí na lavičce krátce po čtvrté odpoledne. Policie se domnívá, že dvojice cestovala pod krycími jmény.

Rusko popírá, že by obviněné znalo

Moskva zapojení v incidentu od počátku vehementně odmítá. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí uvedla, že zveřejněná jména ani fotografie vládě nic neříkají. Londýn přitom vyzvala ke spolupráci na vyšetření případu.

Samo ministerstvo v pozdějším prohlášení podle agentury TASS dalo najevo rozhořčení nad „naprosto nepřijatelným tónem“ dnešního vstoupení britské premiérky v parlamentu. „Obsahovalo řadu kategorických obvinění proti Ruské federaci a dvěma údajným našim občanům. Tato nařčení rozhodně odmítáme,“ uvedla ruská diplomacie. Dodala, že hodlá brzy v Haagu a New Yorku „znovu seznámit mezinárodní společenství s historií této záležitosti“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované