Hlavní obsah

Velká ropná dohoda uzavřena, těžit se bude méně

Foto: Shutterstock.com

Těžba ropy v Texasu (ilustrační foto).

Reklama

13. 4. 2020 7:41

Organizace zemí vyvážejících ropu a Rusko se dohodly na snížení těžby v květnu a v červnu o 9,7 milionu barelů denně, což představuje zhruba deset procent světové produkce.

Článek

Největší světoví těžaři ropy chtějí něco udělat s cenou této suroviny, která spadla na rekordně nízké úrovně mimo jiné kvůli poklesu poptávky v důsledku pandemie nemoci covid-19.

Dohodě o desetiprocentním snížení těžby předcházel týdenní maraton bilaterálních jednání a videokonferencí mezi zástupci států těžících ropu z celého světa, včetně představitelů skupiny OPEC+ a zemí G20.

Domluvu blokoval odpor Mexika, které si nakonec vynutilo diplomatické vítězství. Svou těžbu sníží pouze o 100 tisíc barelů denně. Podle agentury Bloomberg těžbu o dalších 3,7 milionu barelů sníží Spojené státy, Brazílie a Kanada.

Skupina OPEC+ v pracovní verzi prohlášení uvádí, že od 1. května se celosvětově těžba ropy sníží o více než 20 milionů barelů denně, napsala agentura Reuters.

Omezení těžby je stanoveno na dva roky, ale ne stejnou měrou jako po první dva měsíce. Od července do konce roku bude těžba omezena už jen o 7,6 milionu barelů denně, posléze do dubna 2022 o 5,6 milionu barelů, napsala agentura Bloomberg.

„Bezprecedentní opatření pro bezprecedentní časy,“ zhodnotil dohodu šéf výzkumu trhu komodit ze společnosti Citigroup Ed Morse. „Bezprecedentní je v dojednávání snížení těžby to, že roli zprostředkovatele mezi Saúdskou Arábií a Ruskem hrály v této nové dohodě (skupiny) OPEC+ Spojené státy,“ dodal.

„Velká ropná dohoda OPEC je uzavřená,“ napsal dnes na Twitteru Trump. „V USA zachrání stovky tisíc pracovních míst v energetice. Chtěl bych poděkovat a pogratulovat ruskému prezidentovi a saúdskoarabskému králi Salmánovi. Před chvílí jsem s nimi mluvil z Oválné pracovny. Velká dohoda pro všechny,“ dodal.

V telefonickém rozhovoru Trumpa, ruského prezidenta Vladimira Putina a krále Salmána „byl zdůrazněn zásadní význam“ dohody skupiny OPEC+, uvedl Kreml.

Saúdskoarbaský ministr energetiky Abdalazíz bin Salmán tvrdí, že OPEC+ fakticky sníží těžbu o 12,5 milionu barelů denně, protože Saúdská Arábie, Kuvajt a Spojené arabské emiráty v dubnu více těžily.

Ceny ropy klesly o téměř 30 procent kvůli koronavirové krizi i válce Ruska a Saúdské Arábie o podíl na trhu. Analytici se obávají, že dokonce ani obrovské snížení těžby ropy dohodnuté OPEC+ nebude stačit ke stabilizaci trhu s ropou.

Reklama

Doporučované