Hlavní obsah

Více než 2,5 milionu kubíků dřeva vytěženého kvůli kůrovci nemá kupce

Foto: Seznam Zprávy

Kvůli kůrovcové kalamitě teď státu přebývá obrovské množství vytěženého dříví.

Reklama

16. 5. 2018 20:47

Kůrovcová kalamita, s níž se Česko potýká, s sebou nese i komplikaci v podobě toho, kam s kalamitním dřívím. Státní podnik Lesy ČR se teď potýká s obrovským přebytkem dříví, jež muselo být kvůli hmyzímu škůdci vytěženo.

Článek

O řešení situace teď zemědělský resort jedná s Ministerstvem průmyslu a obchodu. Na stole je podle Milka i možnost, že by se ta nejpodřadnější část z vytěženého dříví štěpkovala a následně pálila v elektrárnách.

Jiří Milek a Marian Jurečka ke kůrovcové kalamitě:

Jiří Milek a Marian Jurečka se ke kůrovcové kalamitě vyjadřovali v mimořádném výdání pořadu Duel.Video: Martina Spěváčková

Mokré skládky, které měly posloužit k uchování přebytečného materiálu, nelze použít kvůli extrémně suchému počasí posledních týdnů. Pravděpodobně totiž nebude dostatek vody na jejich skrápění.

Ministr v demisi Andrej Babiš (ANO) ze současné situace viní předchozí vládu. Bývalé vedení Ministerstva zemědělství podle Babiše zaspalo. Exministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) se proti tomu ohradil s tím, že pro řešení situace s kůrovcem udělal maximum, a že Babiš o dosazení chybějících lidí pouze mluví, a to už několik měsíců.

Premiér v demisi vidí problém i v tom, že státnímu podniku Lesy ČR údajně chybí 2000 pracovníků, kteří by stromy se škůdcem káceli. Jak ale ve zprávách Televize Seznam uvedl nově jmenovaný ředitel Lesů ČR Tomáš Pospíšil, číslo, se kterým Babiš operuje, neplatí. Pracovníci podle něj chybí externím firmám, které si Lesy ČR najímají na všechny práce, jež jsou v lesích prováděny. Podnik samotný disponuje především technicko-hospodářskými pracovníky, tedy hajnými, revírníky atd., kteří odborně pečují o les.

Jak Lesy ČR řeší kůrovcovou kalamitu? Odpovídal nově jmenovaný ředitel Tomáš Pospíšil.Video: Veronika Jonášová

Podle Pospíšila už podnik Lesy ČR své stavy v reakci na kůrovcovou kalamitu navýšil. Jaké další kroky udělal? A lze teď ještě zavést jakákoliv preventivní opatření? Podívejte se na odpovědi ředitele Lesů ČR.

Reklama

Doporučované