Hlavní obsah

Více než 3200 budov půjde k zemi, řecká vláda reaguje na ničivý červencový požár

Řecká vláda zbourá tisíce nelegálně postavených budov. (Video: Eliška Kolomazníková, Reuters)

 

Reklama

7. 8. 2018 22:40

Řecko po ničivém červencovém požáru zbourá tisíce nelegálně postavených staveb. Ty jsou nedílnou součástí řecké krajiny a podle opozice i médií přispěly k tomu, že lidé před rychle postupujícím požárem nestihli včas uprchnout.

Článek

Řecko po červencovém ničivém lesním požáru nedaleko Atén, který si vyžádal přes 90 mrtvých, zbourá tisíce nelegálně postavených staveb. Oznámil to dnes premiér Alexis Tsipras, jehož vláda čelí kritice, že při neštěstí reagovala pomalu. V oblasti Attiky, která zahrnuje i hlavní město Atény, bude ihned zahájena demolice 3200 načerno postavených budov, uvedl Tsipras.

„Chaos nelegální výstavby, která ohrožuje lidské životy, už nelze dál tolerovat,“ řekl Tsipras v přístavu Lavrio jižně od letoviska Mati, kde při požáru přišlo 23. července o život nejméně 91 lidí. „Kterákoli budova, jež představuje nebezpečí, bude stržena,“ uvedl řecký premiér. „Je to náš závazek - nejen vůči mrtvým, ale především vůči živým, vůči příští generaci,“ dodal.

Načerno postavené budovy jsou nedílnou součástí řecké krajiny. Status mnohých z nich jednotlivé řecké vlády postupně legalizovaly během všeobecných amnestií. To kritici označují za nepatřičný, ale efektivní způsob, jak si zajistit hlasy. Množství takových staveb se nacházelo i v Mati, kde vznikl nepřehledný labyrint ulic a nelegální výstavba bránila přístupu k pobřeží. Desítky lidí tam podle agentury Reuters zahynuly právě proto, že se ze špatně navržených ulic nedokázaly včas vymotat.

Neštěstí mělo i politický dopad. V pondělí na svůj post rezignoval šéf řecké civilní obrany. V neděli oznámil úřad premiéra, že byli odvoláni šéfové řecké policie a hasičů. Místní policie údajně ve zmatku řidiče směřovala přímo do požáru. Desítky lidí zemřely, když se pokoušely z vozů uniknout.

Tvrzení opozice, že úřady nedostály rychle svým povinnostem, Tsiprasova vláda odrazila konstatováním, že nelegální výstavba se rozbujela během mandátu předchozích vlád. „Od lidí, kteří spolu se svými rodinami Řecku vládli po čtyři desetiletí, a ne tři či pět let, bych čekal alespoň trochu sebekritiky,“ reagoval na výtky Tsipras.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované