Hlavní obsah

Vítejte v brexitu! Nizozemci zabavují Britům sendviče se šunkou a sýrem

Foto: Profimedia.cz

Sendviče se sýrem nebo slaninou si už Britové do Evropy nepřivezou.

Reklama

12. 1. 2021 11:45

Od prvního ledna 2021 se na území Evropské unie nesmí dovážet některé potraviny, zejména maso, ovoce, zelenina či ryby. Třeba nizozemští celníci jsou nekompromisní a nová pravidla pečlivě dodržují.

Článek

Nizozemská televize odvysílala reportáž, v níž tamní celníci zabavují britským řidičům kamionů, kteří přijíždějí trajektem, sendviče se šunkou. Zatímco obchod s potravinami mezi Evropskou unií a Británií pokračuje, osobní dovoz masných a mléčných výrobků je od začátku roku zakázán.

Celníci ve svítivě žlutých vestách v záznamu řidičům vysvětlují, že řada potravin se už do Evropy dovážet nesmí.

Zmatenému řidiči s několika sendviči zabalenými v alobalu, který se zeptal, jestli by mohl odevzdat maso a nechat si jen chléb, odpověděl jeden celník: „Ne, všechno bude zabaveno. Vítejte v brexitu, pane, je mi líto,“ citoval ho list The Guardian.

Brity už na zákaz platící od Nového roku upozornilo i ministerstvo životního prostředí, výživy a venkova. Cestovatelé by měli výrobky, které je zakázané převážet, „použít či zkonzumovat na hranici nebo před ní“. V pokynech úřadu vůči řidičům jsou výslovně zmíněny i šunkové a sýrové sendviče.

Evropská komise tvrdí, že zákaz je nezbytný, protože maso a mléčné výrobky mohou obsahovat patogeny způsobující zvířecí nemoci, jako je slintavka a kulhavka nebo mor prasat, a „nadále představují skutečnou hrozbu pro zdraví zvířat v celé Unii“.

Nizozemské celní orgány také zveřejnily fotografii potravin od snídaňových cereálií až po pomeranče, které úředníci zabavili v terminálu trajektů. „Od 1. ledna si nemůžete jen tak přivézt jídlo z Velké Británie,“ vzkazují.

Celní služba dodává, že svým varováním předchází plýtvání potravinami a snaží se o zrychlení celních kontrol. Jakou si tedy mají britští řidiči kamionů brát přes hranice svačinu, už neupřesnila. Vzhledem k tomu, že se zákaz vztahuje na všechny výrobky živočišného původu, budou muset cestující zřejmě přejít na svačiny veganské.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované