Hlavní obsah

Vládní síly a spojenci v čele s USA zabili v Afghánistánu víc civilistů než Tálibán, tvrdí OSN

Nejvíce civilistů v Afghánistánu zabila armáda se spojenci. (Video: Martin Zíta, AP, Reuters)

Reklama

24. 4. 2019 13:08

Vojáci afghánské armády a mezinárodních sil zabili v prvních třech měsících letošního roku poprvé více civilistů než bojovníci Tálibánu a dalších povstaleckých skupin. S odvoláním na zprávu Organizace spojených národů o tom informovala agentura AFP. V meziročním srovnání počet mrtvých a zraněných civilistů v afghánských bojích klesl téměř o čtvrtinu.

Článek

Od počátku roku do konce března v Afghánistánu v bojích zahynulo nebo bylo zraněno 1 773 osob, tedy o 23 procent méně než ve stejném období roku loňského, uvádí zpráva Asistenční mise OSN v Afghánistánu (UNAMA). Mrtvých bylo 581 a zraněných 1 192.

Pokles oproti loňské první čtvrtině roku OSN přičítá nižšímu počtu sebevražedných útoků. Zpráva rovněž připomíná, že v prvních třech měsících v Afghánistánu panovala mimořádně tuhá zima.

Afghánské vládní vojsko, vojáci USA a spojenců zabili od začátku roku do konce března 305 civilistů a 303 jich zranili, povstalci zabili 227 civilistů a 736 zranili. Čtyřicet devět civilistů zahynulo při přestřelkách a není možné určit, která strana má jejich život na svědomí. Zatímco afghánské a spojenecké síly tak zabily více lidí, radikálové z Tálibánu a další povstalecké skupiny mají na svědomí celkově více mrtvých a zraněných.

„Každý den je zabito nebo zmrzačeno šokující množství civilistů,“ uvedl nejvyšší představitel OSN v Afghánistánu Tadamiči Jamamoto. Povstalce vyzval, aby přestali na civilisty cíleně útočit a aby přestali používat nástražná výbušná zařízení.

Vládní a spojenecká vojska Jamamoto vyzval, aby „okamžitě přijala opatření na zmírnění stoupajícího počtu obětí na životech a utrpení způsobeného nálety a raziemi“.

Jen za posledních deset let zahynulo v bojích v Afghánistánu přes 75 tisíc civilistů.

Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Doporučené