Hlavní obsah

Vlevo dole: Šlachta sází na „3P“. ČSSD na tělocvik

Foto: Jan Mihaliček, Seznam Zprávy

Co letos nabízí voličům menší strany? Jejich volebními programy se prokousal podcast Vlevo dole.

Reklama

7. 7. 2021 12:00
Článek

Minule se v podcastu Vlevo dole řešilo, že se mají předvolební průzkumy číst odzadu  protože klíčové bude, kolik malých stran se dostane do Sněmovny. V aktuálním díle reportéři Lucie Stuchlíková a Václav Dolejší probírají, čím menší strany chtějí ulovit váš hlas.

Volební program v posledních dnech představila Přísaha Roberta Šlachty, ČSSD, Zelení i Trikolóra.

„Program Přísahy mi trochu připomněl hnutí ANO. Když vstupovalo do politiky, tak mělo nejtlustší kapitolu o zemědělství a ty ostatní kapitoly tak dobře propracované nebyly. A Přísaha má takhle nejtlustší program o bezpečnosti a policii,“ popisuje Václav Dolejší.

Jiné kapitoly – třeba o důchodech nebo daních – jsou ale poměrně vágní. A autoři Vlevo dole se neshodnou na tom, jestli to vadí, nebo je to naopak geniální tahák na voliče.

„Jinak je ten program ukázková přehlídka populismu. Tam je opravdu úplně všechno – korupce, byrokracie, zneužívání sociálních dávek, migranti, no-go zóny, audity všeho i kontrola neziskovek,“ vypočítává Lucie Stuchlíková.

S pořádně ostrým programem ale přišla i sociální demokracie. „Ten program je tak levicový, že už ani levicovější být nemůže. Plus je, že na rozdíl od jiných stran sociální demokraté říkají naprosto jasně, jak se ty jejich nápady zaplatí. Mínus tedy je, že je máme zaplatit my,“ dodává spoluautorka podcastu.

Podle Václava Dolejšího je dobře, že si ČSSD konečně vybrala, kterým směrem se vydat a na které voliče cílit. „Myslím ale, že jim to bude málo platné, protože strana už ztratila důvěru voličů, že tohle splní, že skutečně zabojuje za chudší proti bohatým. Neprosadila ani bankovní daň a celé roky vládne s miliardářem,“ dodává.

Kdo slibuje tři hodiny tělocviku místo dvou? Která strana vám zařídí jednou ročně vstup na památky zdarma? A kdo konečně dostane z politiky muže? Dozvíte se v aktuálním dílu podcastu Vlevo dole v přehrávači v úvodu článku.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího a Lucie Stuchlíkové, politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Nový díl každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Své podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

Reklama

Doporučované