Hlavní obsah

Vlevo dole: Už zase hrozí pat. Budou se kupovat přeběhlíci, nebo celé strany?

Foto: Profimedia.cz, Seznam Zprávy

Povolební pat Česko zažilo už několikrát. Čeká nás i po říjnovém hlasování?

Reklama

22. 9. 12:00
Článek

Poslední průzkumy naznačují, že volby mohou skončit patem. Tedy remízou mezi dvěma nesmiřitelnými tábory ve dvousetčlenné Sněmovně. Jaká řešení má takový zdánlivě neřešitelný pat, je tématem aktuální epizody Vlevo dole.

Na jedné straně sto mandátů pro obhájce – Babišovo hnutí ANO, Okamurovu SPD a (možná) některou levicovou stranu. Na straně druhé sto křesel pro vyzývatele – opoziční koalice Spolu a PirStan.

Co s tím? Z minulosti víme, že politici dokážou být v podobných situacích velmi kreativní.

„Existují dvě řešení – buď uloupnete z konkurenčního tábora nějaké přeběhlíky, anebo se rovnou spojíte s celou partají, kterou jste ještě před volbami označovali za úhlavního nepřítele. S oběma variantami už máme v polistopadové historii zkušenosti,“ říká Lucie Stuchlíková.

V případě patu lze čekat tlak prezidenta Miloše Zemana na obě opoziční koalice, jež označuje za podvod, aby se rozpadly – a některá z pěti stran nakonec „vyměkla“ a podpořila Babišův kabinet.

„Řekl bych naopak, že nejslabším článkem vhodným k přetahování jsou poslanci hnutí ANO. Jsou to často lidé bez nějakých velkých názorů, často ochotní jít tam, kde jsou nějaké výhody. Jiní Babišovi lidé mohou dát přednost spolupráci s dnešní opozicí před spojenectvím s Okamurovou SPD,“ domnívá se Václav Dolejší.

Na co bude lákat přeběhlíky Babiš a na co Fiala? Který šéf Sněmovny musel slíbit, že radši odstoupí, než aby vybíral nového premiéra? A jak Václav Dolejší přemluvil Lucii Stuchlíkovou, aby se speciální epizody jmenovaly Reaktor? To se dozvíte v aktuálním díle Vlevo dole. Pusťte si ho v přehrávači v úvodu článku nebo na naší nové platformě Podcasty.cz.

A bude další pivo s Vlevo dole! Tentokrát se na vás těšíme ve středu 29. září v 18 hodin v kavárně Družba v Plzni.

Vlevo dole

Podcast Václava Dolejšího (@VacDol) a Lucie Stuchlíkové (@StuchlikovLucie), politických reportérů Seznam Zpráv.

Politické kauzy, problémy tradičních i nových stran, historky ze zákulisí volebních sjezdů i Sněmovny. Poslouchejte každou středu na Podcasty.cz, na Seznam Zprávách a ve všech podcastových aplikacích.

Kompletní archiv Vlevo dole najdete tady, další podcasty a audia Seznam Zpráv tady. Jaká epizoda vás bavila nejvíc? Co máme zlepšit? Svoje podněty, připomínky nebo tipy posílejte na e-mail audio@sz.cz.

O Vlevo dole tweetujte a pište na sociálních sítích pod hashtagem #Vlevodole.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované