Hlavní obsah

Vodohospodáři za 22 milionů rekonstruují vodojemy na Novojičínsku

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

Dva vodojemy na Novojičínsku projdou kompletní rekonstrukcí a získají jednotný vzhled podle projektu, který má přirozeně objekt zakomponovat do krajiny.

Článek

Společnost Severomoravské vodovody a kanalizace Ostrava (SmVaK) rekonstruuje na Novojičínsku dva vodojemy. Náklady na komplexní sanaci vodojemu ve Fulneku přesáhnou 11,5 milionu korun, modernizace vodojemu v Bílově přijde na 10,7 milionu korun. Obě stavby budou hotovy příští rok.

Ve Fulneku jsou dva vodojemy, které jsou propojeny potrubím. Historický vodojem z roku 1927 už byl sanován v minulých letech, stav novějšího vodojemu z roku 1990 si vyžádal nynější modernizaci.

„Jedná se zejména o poškození hydroizolace obvodových zdí armaturní komory, stropní hydroizolace akumulačních nádrží, vnitřních a vnějších omítek, střechy, okapového a přístupového chodníku, žebříků, zábradlí a dalších kovových prvků, vstupních a vnitřních dveří, trubního vystrojení, vzduchotechniky,“ uvedl ředitel vodovodů SmVaK Milan Koníř. Všechny uvedené části budou vyměněny.

Koníř uvedl, že výsledky podrobné diagnostiky stavu železobetonové konstrukce pravé akumulační nádrže bílovského vodojemu ukázaly, že je v nevyhovujícím stavu. „Stejně jako například střešní plášť armaturní a akumulačních komor, zateplení fasády, vnitřní část armaturní komory, trubní vystrojení, elektroinstalace, přístupový a okapový chodník nebo oplocení. Všechny tyto a některé další části objektu si tedy vyžádají obměnu,“ uvedl Koníř.

Vodojem v Bílově bude po Nových Těchanovicích, místní části Vítkova na Opavsku, druhým, který firma zrekonstruuje podle nové koncepce jednotného vzhledu modernizovaných vodojemů, již připravila ve spolupráci s ateliérem Kohl Architekti. „Cílem je postupně sjednotit podobu typově podobných vodojemů provozovaných SmVaK Ostrava a přirozeně objekt zakomponovat do krajiny,“ uvedl Síbrt.

SmVaK jsou největší vodárenskou firmou v Moravskoslezském kraji a patří i mezi největší v zemi. Vodu dodávají více než 720.000 lidí zejména na Frýdecko-Místecku, Karvinsku, Novojičínsku a Opavsku, ale také například do části Olomouckého kraje nebo do pohraniční oblasti Polska.

Reklama

Doporučované