Hlavní obsah

Volby budou fraška, řekl ruský opozičník. Nejvyšší soud potvrdil, že na prezidenta nesmí kandidovat

Nejvyšší ruský soud Navalnému odmítl odvolání proti zákazu kandidovat na prezidenta (Video: AP)

 

Reklama

30. 12. 2017 15:15

Volební komise v pondělí odmítla připustit Alexeje Navalného ke klání o post ruského prezidenta. Důvodem byl fakt, že mu letos soud vyměřil pětiletou podmínku.

Článek

Odvolání proti zákazu kandidatury opozičního lídra Alexeje Navalného na ruského prezidenta v sobotu zamítl tamní nejvyšší soud. Informovala o tom agentura Reuters.

Navalnyj se odvolal proti pondělnímu rozhodnutí ústřední volební komise. Ta ho odmítla zaregistrovat jako kandidáta pro prezidentské volby 2018 s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen za závažný trestný čin. Navalnému letos soud vyměřil podmíněný pětiletý trest za krádež v lesnickém podniku. Navalnyj obvinění odmítl a proces označil za zpolitizovaný.

Navalnyj po rozhodnutí komise vyzval k širokému bojkotu voleb ruské hlavy státu, které jsou vypsány na 18. března. Volby označil za frašku, neboť se jich podle něj smějí zúčastnit jen dosavadní prezident Vladimir Putin a kandidáti, které si sám vybral.

„Jít k takovým volbám znamená hlasovat pro lži a korupci,“ řekl. Už na 28. ledna přitom svolal celostátní akci, s níž chce svůj bojkot voleb podpořit.

Jedenačtyřicetiletý bloger Navalnyj se stal výrazným opozičním lídrem díky kritice korupce v nejvyšších patrech politiky a organizováním demonstrací. Letos v březnu svolal demonstrace proti korupci, kterých se po celém Rusku účastnilo na 60 tisíc lidí.

Už v červenci 2013 byl Navalnyj odsouzen k pětiletému trestu za zpronevěru v lesnickém podniku Kirovles. Tento rozsudek napadl u Evropského soudu pro lidská práva, který dospěl k závěru, že ruská justice porušila Navalného právo na spravedlivý soud. Loni v listopadu ruský nejvyšší soud rozsudek zrušil a nařídil nový proces, v jehož rámci dostal Navalnyj letos pět let vězení podmíněně a pokutu 500 tisíc rublů (dnes asi 187 tisíc Kč).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované