Hlavní obsah

Vše, co potřebujete vědět 20. září

Vše, co potřebujete vědět 20. září.Video: Seznam Zprávy

 

Reklama

20. 9. 2019 19:25

Hlavní zpravodajská relace Televize Seznam.

Článek

01:15 – Abolice pro premiéra?

Slovo prezidenta v kauze Čapí hnízdo: Pokud nejvyšší státní zástupce obnoví trestní stíhání premiéra Andreje Babiše, Miloš Zeman využije svého práva a stíhání zastaví. Řekl to v rozhovoru pro televizi Barrandov. V předvolební kampani loni v lednu přitom ve stejné věci tvrdil něco jiného.

Opozice premiéra i prezidenta kritizuje. Předseda ODS Petr Fiala se chce s šéfy Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN v úterý sejít – rád by dva dny před hlasováním o ústavní žalobě na prezidenta ve Sněmovně sladil společný postup.

K tématu ve Večerních zprávách hovořil ústavní právník Jan Kysela.

„Není možné, aby ten, kdo rozhoduje, rozhodoval o sobě,“ řekl Kysela. „Česká ústava nepředpokládá, že by něco takového mohlo nastat.“ Ústava je podle Kysely využívána k jiným účelům, než k jakým byla určena.

11:27 – Foldyna nadále v ČSSD

Předsednictvo sociální demokracie dnes zrušilo licenci většině svých ostravských buněk. Kvůli špatným volebním výsledkům a podezření na tzv. černé duše skončilo 17 z 26 místních organizací. Naopak poslanec Jaroslav Foldyna i krajský šéf z Ústí nad Labem Miroslav Andrt hlasování o vyloučení ze strany těsně ustáli. Spory mezi centrálou a Ústím se týkají zejména vládního angažmá strany.

11:55 – Demonstrace za ochranu klimatu

Čeští studenti stávkovali za klima. Připojili se tak k dalším 141 zemím, kde dnes studenti místo školních lavic zvolili transparenty a stávkovali za zvýšení povědomí o klimatické změně. Akci organizovali studenti z české složky celosvětového hnutí Fridays for future.

16:21 – Hrad Bouzov zůstane státu

Hrad Bouzov zůstane státu. Snahu Německého řádu o navrácení památky na Olomoucku odmítl Ústavní soud. Řád ale s takovým verdiktem nesouhlasí a využije všech dalších možností k navrácení majetku. Třeba i stížnosti k Evropskému soudu pro lidská práva. Podle Řádu bratří domu Panny Marie v Jeruzalémě je Bouzov historický majetek jejich právního předchůdce. Řád usiluje o vrácení i dalšího nemovitého majetku na severu Moravy a ve Slezsku, kde dříve působil.

16:55 – Hromadný průzkum Oblasti 51

Začalo to jako vtip na internetu, může to ale skončit tragicky. Milovníci UFO se chystají vtrhnout do americké vojenské základy takzvané „Oblasti 51“. Přísně střežené vojenské zařízení v nevadské poušti je podle záhadologů místem plným důkazů o existenci mimozemšťanů. Za vstoupení do prostoru hrozí vysoká pokuta a armáda ho přísně hlídá. Obavy ale spíše než americká vláda, mají obyvatelé blízkých městeček, kteří se připravují na nápor tisíců lidí.

Reklama

Související témata:

Doporučované