Hlavní obsah

Vůdci ze 30. let po nás chtěli válku. Ti dnešní? Ať sedíme na gauči a nerušíme, říká Timothy Snyder

Svět bez obalu: Dnešní doba se v některých ohledech podobá 30. letům, kdy v Evropě došlo k nástupu fašismu, říká známý americký historik Timothy Snyder. (Video: Milan Šíma, RFE/RL)

 

Reklama

19. 10. 2019 14:15

Dnešní doba se v některých ohledech podobá 30. letům, kdy v Evropě nastupoval fašismus, říká v druhé části exkluzivního rozhovoru pro Seznam známý americký historik.

Článek

Vidím některé paralely s nástupem fašismu ve 30. letech v Evropě. A také nějaké rozdíly, podotkl na okraj unikátního rozhovoru pro pořad Svět bez obalu americký historik Timothy Snyder, autor knihy Cesta k nesvobodě.

V čem vidí podobnost, je nárůst mýtů a lží a individuálních lídrů. „Další podobností je ekonomická nejistota, ale ta byla tehdy mnohem větší. Ale jsou tu i odlišnosti: Ideologové měli tehdy jasnou představu o budoucnosti. Ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump žádnou skutečnou představu nemají, s tou výjimkou, že oni a jim podobní lidé chtějí mít i v budoucnosti mnoho peněz, což ve skutečnosti není ale nějaká vize budoucnosti,“ říká Snyder.

„Další rozdíl je, že politici ve 30. letech byli mnohem více otevřeně násilní – oslavovali válku a násilí na ulicích, což se teď neděje. A to zřejmě i kvůli tomu, že jsme teď všichni starší, než byla populace ve 30. letech. Demografické stáří je teď v Evropě a ve Spojených státech vyšší, než bylo tehdy. Jsme tedy starší a relativně fyzicky méně zdatní, než jsme byli ve 30. letech – a i to mění politiku.“

Autoritáři dneška podle Snydera po svých občanech vlastně nic nežádají – nemusíte nic dělat. „Autoritářští vůdci ze 30. let po lidech chtěli, aby vyšli do ulic v uniformách a pochodovali do války. Autoritáři dneška po vás chtějí, abyste seděli na gauči a akceptovali, že ať uděláte cokoliv, tak to nebude mít žádný význam.Takže tady jsou nějaké rozdíly. Ale ten největší rozdíl je, že když se budeme rozhodovat, tak se můžeme ze 30. let poučit. Můžeme se poučit z minulosti, když se budeme chtít učit. A to, co ve mě uchovává naději, je to, že někteří lidé se stále snaží to dělat.“

Celý exkluzivní rozhovor s Timothy Snyderem si můžete pustit v úvodním videu.

První část – o impeachmentu v USA, ale i prezidentovi Zemanovi, naleznete na odkazu níže.

Video je součástí pořadu Svět bez obalu, který v premiéře vysílá Televize Seznam každou neděli od 22:20.

Archiv pořadu najdete tu.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené