Hlavní obsah

Vynikali v boji s covidem. Teď mutace delta odhalila jejich slabinu

Foto: Profimedia.cz

Téměř liduprázdné ulice v Sydney, kde nově platí přísní 14denní lockdown.

Reklama

28. 6. 21:43

Díky rychlému uzavření hranic, důslednému trasování kontaktů a krátkým přísným uzávěrám byla Austrálie v boji s covidem úspěšnější než řada jiných vyspělých států. Nová ohniska nákazy ale upozornila na pomalý postup vakcinace.

Článek

Řada australských států a měst zpřísnila opatření proti šíření koronaviru poté, co se v zemi objevilo několik ohnisek nákazy. Východoaustralské Sydney vyhlásilo minulý pátek dvoutýdenní přísnou uzávěru, ve městě Darwin na severu země byl dnes lockdown prodloužen do pátku. Státy Queensland a Jižní Austrálie znovu zavedly povinnost nosit na veřejnosti roušky a omezily shromažďování. Stejná povinnost platí i v metropoli Canbeře, přestože ta zatím nehlásí žádný případ infekce, informovala dnes agentura AP.

Australský premiér Scott Morrison dnes kvůli nárůstu případů nemoci covid-19 v Austrálii svolal schůzku vůdců jednotlivých států a teritorií. Ti kromě jiného rozhodli o zavedení povinného očkování pro pracovníky pečující o seniory a pro zaměstnance karanténních hotelů. Někteří experti podle agentury AP uvedli, že Austrálie čelí zatím nejnebezpečnější situaci od začátku pandemie.

Případy infekce vysoce nakažlivou mutací koronaviru, která byla poprvé odhalena v Indii a je známá jako delta, již zaregistrovalo pět z osmi australských států a teritorií. Právě karanténní hotely, kde pobývají lidé po návratu ze zahraničí, jsou uváděny jako nejčastější zdroj nákazy. „Mutace delta představuje úplně jinou výzvu než ty, kterým jsme čelili v minulosti,“ prohlásil dnes Morrison.

V boji s koronavirem byla Austrálie doposud úspěšnější než mnoho jiných států s vyspělými ekonomikami. Podařilo se jí to díky rychlému uzavření hranic, důslednému trasování kontaktů a krátkým přísným uzávěrám. Od začátku pandemie země s více než 25 miliony obyvatel zaznamenala jen něco přes 30.400 případů koronavirové nákazy a 910 lidí tam v důsledku nemoci covid-19 zemřelo.

Nová ohniska nákazy z posledních dnů ale přitáhla pozornost k pomalému postupu vakcinace v zemi, kde je plně očkováno zatím jen pět procent lidí. Většina nových případů nákazy je podle agentury AP spojována s řidičem, který měl 16. června pozitivní test na mutaci delta. Nakazil se zřejmě od zahraniční posádky letadla, kterou vezl ze sydneyského letiště, a později zřejmě infikoval další pasažéry. Muž nebyl očkován a údajně nenosil roušku.

Počet případů v Sydney od té doby vzrostl na 128. Dnes bylo zaznamenáno 18 nových případů, v neděli 30 a v sobotu 29. Místní úřady varovaly, že dvoutýdenní uzávěra vyhlášená v pátek ještě dalších pět dní situaci nezlepší. Jeden případ spojený s ohniskem v Sydney oznámil stát Západní Austrálie.

Sedm případů mutace delta eviduje i odlehlé Severní území s metropolí Darwinem. Tam se nákaza rozšířila ve zlatém dole. Jeden z nakažených pak odcestoval do státu Queensland, kde se infikovali další dva lidé. Úřady se nyní snaží po celé zemi dohledat 900 zaměstnanců dolu, kteří mohli být nakaženi.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované