Hlavní obsah

Výrobce počítačových srdcí stojí před infarktem. Vyhodil vývojáře

Foto: https://pixabay.com/

Ilustrační snímek.

Reklama

28. 7. 2020 15:37

Společnosti šlape na paty konkurence, protože firma nestíhá nástup nových technologií ani samotnou výrobu. Přestavbou týmu tomu chce generální ředitel Bob Swan zabránit.

Článek

Americká společnost Intel Corporation se sídlem v Silicon Valley je největším světovým výrobcem procesorů a dalších elektronických zařízení. Za jejich vývoj doposud zodpovídal hardwarový šéf Venkata Murthy Renduchintala, který oddělení vedl od roku 2015 po svém dvanáctiletém působení v Qualcommu.

Jeho úkol byl jasný, měl být esem v rukávu vůči konkurenci. Společnost však oznámila jeho odchod k 3. srpnu. Zprávu přinesla agentura Reuters.

„Generální ředitel společnosti Intel Bob Swan oznámil změny v technologické organizaci a výkonném týmu společnosti s cílem urychlit vedení produktu a zlepšit zaměření a odpovědnost při provádění technologických procesů,“ stojí v tiskové zprávě společnosti.

„Chtěl bych také poděkovat Murthymu za jeho vedoucí postavení v pomoci společnosti Intel při transformaci naší technologické platformy,“ poděkoval svému Swan odejitému vývojáři.

Všude samé zpoždění

Odchod hlavního inženýra přichází po skluzu nové generace procesorů s architekturou Willow Cove vyráběnou 10nm technologií. Ta měla přinést přepracovaný design cache pamětí a nové optimalizace tranzistorů. Další novinkou mají být 7nm čipy, které společnost slibovala ve své architektuře Intel Core s názvem Golden Cove pro příští rok. Ta měla zajistit lepší výkon v jednovláknovém nasazení, zapracování umělé inteligence a rozšíření bezpečnostních funkcí.

Podle informací magazínu The Verge se však opozdí nejméně do roku 2022. Společnost uvedla, že výroba čipů se 7nm byla o šest měsíců pozadu a v případě udržení kroku s konkurencí by musela více spoléhat na externí výrobce čipů, což pro Intel nezní úplně dobře.

To však nejsou jediné problémy, které kalifornského giganta provázejí. V červnu letošního roku s ním rozvázala spolupráci společnost Apple, které dodával své procesory po dlouhých 14 let. Spolupráce vypadala slibně do té doby, než Intel přestal stíhat komponenty dodávat a na jeho výrobky začala stále více dotírat konkurence, čímž firma s nakousnutým jablkem ve znaku přicházela o dolary i dobrou pověst. Tak si začala srdce počítačů vyrábět sama.

Reorganizace skupiny

Není to ale jediná změna, ke které se ředitel Swan uchýlil: Renduchintala měl na starosti vše od technologického vývoje, samotného návrhu až po výrobu, což teď nebude v rukou jednoho člověka, ale několika týmů, kterých bude pět a budou přímo podřízené generálnímu řediteli. Po letech tak Swan otřásá svou technickou skupinou a reorganizuje technologii a architekturu systémů.

Vývoj technologických procesů čipů 7nm a 5nm povede zkušená Ann Kelleherová, která ve společnosti působí už přes deset let. „Těším se, že budu přímo spolupracovat s těmito talentovanými a zkušenými technologickými lídry, z nichž je každý odhodlán posunout Intel vpřed v této nelehké době,“ uvedl v tiskové zprávě Bob Swan, generální ředitel společnosti Intel.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované