Hlavní obsah

Vyvrácený mýtus o karcinogenních testech: Není třeba se jich bát

Foto: SZ Michal Šula

Při testování žádné zdravotní riziko nehrozí.

Reklama

8. 5. 17:20

Internetem se opakovaně šíří informace o škodlivosti testů, k jejichž sterilizování se používá toxický a karcinogenní ethylenoxid. S pomocí odborníků uvádíme tento hojně rozšířený hoax na pravou míru.

Článek

S tím, jak se rozjíždí testování dětí kvůli koronaviru nejen ve školách, ale například i ve skautu či kvůli jiným volnočasovým aktivitám, objevuje se na sociálních sítích stále častěji informace, že testy jsou nebezpečné. Kvůli tomu, že se při jejich sterilizaci používá látka ethylenoxid, která může přispět k rozvoji rakoviny.

Hned na začátku je třeba uvést, že etylenoxid se skutečně při sterilizaci testů používá, jak se ostatně píše na obalech mnoha z nich. A pravdu má i wikipedie, když uvádí, že ethylenoxid „je velmi toxická, karcinogenní a mutagenní látka. Způsobuje podráždění nosu a dýchacích cest a může vést k bolesti hlavy, zvracení, únavě. Chronické působení vyvolává poškození mozku, snižuje citlivost prstů, narušuje koordinaci pohybů, způsobuje poškození jater a ledvin.“

Přesto není potřeba se kvůli tomu testů obávat. Jednak v případě testování skutečně nejde o chronické působení, navíc látka se brzy po použití rozloží na látky, které už nejsou nebezpečné. Zjednodušeně se dá říci, že ethylenoxid se záhy po použití velmi rychle přemění na něco jiného. Navíc je to plyn, což mu brání dlouhodobě ulpívat na površích.

„Obava z jeho přítomnosti na odběrových tyčinkách je stejná, jako kdybychom se obávali koupit si oblečení, výrobky z plastu nebo třeba kešu oříšky,“ vysvětluje docentka Jana Jaklová Dytrtová z Ústavu organické chemie a biochemie. Ethylenoxid je jedním z nejjednodušších epoxidů. Podle Jany Jaklové Dytrtové se běžně používá v průmyslu, při výrobě plastů, lepidel, textilu, nemrznoucích směsí, léků či sterilizaci potravin.

„Vzhledem k tomu, že jde o velice reaktivní látku, která se za běžné teploty a tlaku vyskytuje jako plyn, je nepravděpodobné, že by se nacházel ve výrobcích či na nich, i kdyby byl pro jejich výrobu přímo využit. Jednou z vlastností reaktivních látek je to, že velmi rychle dobře reagují s něčím přítomným v prostředí (přemění se) – tedy už neexistují jako ta původní látka,“ dodává.

Použití ethylenoxidu navíc rozhodně není žádnou novinkou, dlouhá léta se tato plynná látka používá ke sterilizaci zdravotnických pomůcek – jde o běžný postup, který schválil například Státní ústav pro kontrolu léčiv. Existují různé postupy, při kterých se ethylenoxid používá, podrobně je popisuje například fact-checkingový web Faktické info.

Mýty pod lupou

Fakty a argumenty odborníků bojujeme v rubrice Mýty pod lupou proti dezinformacím a hoaxům, které se šíří internetem, na sociálních sítích i v diskuzích pod zpravodajskými články.

S mýtem o škodlivosti sterilizací pomocí ethylenoxidu se setkala i firma Masanta, která distribuuje testy do škol. „Jde o již vyvrácený hoax, který jsme zařadili i mezi mýty o testech,“ uvedl tiskový mluvčí společnosti Aleš Povr. Více o mýtech spojených s testy na tomto odkazu.

Hoaxy na téma, že testy jsou kvůli ethylenoxidu toxické, nejsou českou specialitou, šíří se sociálními sítěmi i v zahraničí. Ve své české sekci zaměřené na fact-checking nazvané Na pravou míru na to upozornila i francouzská tisková agentura AFP. „Varování před ethylenoxidem v testech a rouškách se na sociálních sítích šířilo v mnoha jazycích. Desetitisíce uživatelů sdílely například video natočené Britem, který tvrdí, že test na covid je jedovatý. Tvrzení se šířilo také v němčině, v holandštině, či například v chorvatštině,“ píše web.

Mimochodem, spousta lidí se s ethylenoxidem setkává denně, jen to možná většina z nich netuší. „Veřejnost může být vystavena ethylenoxidu například prostřednictvím kouření cigaret,“ uvedla ve svém prohlášení britská zdravotnická organizace Public Health England.

Web AFP Na pravou míru také před časem citoval Annette Beck-Sickinger, vedoucí výzkumného týmu biochemie na univerzitě v Lipsku, podle níž informace o tom, že testy vyvolávají rakovinu, nejsou ničím podložené a například cigaretový kouř je mnohonásobně nebezpečnější než jakýkoliv test na covid-19.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované