Hlavní obsah

Z Chrudimi do Heřmanova Městce by mohla vést místo trati cyklostezka

Foto: Getty Images

Ilustrační snímek.

Reklama

23. 2. 22:00

Obce, které jsou u roky nevyužívané železniční trati Heřmanův Městec - Chrudim, se snaží o její zrušení. Na jejím místě by mohla vést cyklostezka.

Článek

Správa státních hmotných rezerv (SSHR), která chtěla trať zachovat jako rezervní pro přepravu pohonných hmot z Kostelce u Heřmanova Městce, už na svém požadavku netrvá. Novinářům to dnes řekl místostarosta Chrudimi Pavel Štěpánek (Piráti).

„Trať jako taková může být zrušena a nahrazena cyklostezkou, nicméně její koridor musí být zachován. Všechna nová křížení musí být mimoúrovňová, tedy i stezka i plánovaný obchvat Chrudimi,“ uvedl Štěpánek. Podle něj by cyklostezku mohla vybudovat Správa železnic.

Na myšlence využití tělesa trati pro cyklisty se shodly kromě Chrudimi a Heřmanova Městce i obce Bylany, Rozhovice a Klešice. Vytvořily společné memorandum adresované Správě železnic, trať podle nich také omezuje rozvoj území.

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) před časem zvažovalo, zda by trať nebylo možné zrušit, neboť komplikuje trasu severozápadního plánovaného obchvatu Chrudimi směrem na Čáslav. S tím však nesouhlasila armáda a SSHR. Nakonec se ukázalo, že stačí zachovat těleso trati, na něž by bylo možné v případě vážného stavu rychle znovu položit koleje. Do areálu v Kostelci vede i železniční trať z Přelouče.

„Pro nás je prioritou obchvat, a proto byla do memoranda doplněna věta, aby zamýšlená cyklostezka nenarušila jeho vybudování,“ uvedl starosta Chrudimi František Pilný (ANO).

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované