Hlavní obsah

Za nadávání Zemanovi dostala podmínku. Chtěla jsem pomoci vašemu národu, říká ukrajinská aktivistka

Aktivistka hnutí Femen musí okamžitě opustit Českou republiku.

 

Reklama

14. 1. 2018 20:08

Sedmadvacetiletou Ukrajinku Anželinu Diašovou, aktivistku hnutí Femen, odsoudil dnes večer pražský soud ke třem měsícům vězení s odkladem na jeden rok, dostala tedy podmíněný trest. Je také na rok vyhoštěna z České republiky a okamžitě se musí vrátit na Ukrajinu. „Měli byste si dát pozor a nezvolit podruhé Zemana prezidentem,“ řekla pro Seznam.cz.

Článek

„Necítím vinu,“ řekla Anželina Diašová pro Seznam.cz. Její obhájkyně Lucie Hrdá řekla, že její klientka nechtěla na prezidenta útočit. Protest podle ní mínila jako pokojný, nechtěla se s nikým dostat do fyzického kontaktu, nebyla ozbrojená, dodala.

Podle názoru její klientky by čeští občané mohli opakovaným zvolením Zemana ohrozit suverenitu českého státu, protože současný prezident je ve vleku ruského prezidenta Vladimira Putina. Pokud se situace nezmění, může Česká republika následovat osud Ukrajiny, popsala názory aktivistky Hrdá. Žena se v pátek k Zemanovi vrhla s výkřiky „Zeman, Putin's slut“ (Zeman, Putinova děvka), stejné heslo měla napsané na těle.

Do Česka prý přijela jen na svou páteční akci při prezidentských volbách. Do volební místnosti se dostala na novinářský průkaz.

Kriminalisté případ řešili ve zkráceném přípravném řízení, což podle trestního řádu znamená, že žena nebyla obviněna. Součástí prošetřování případu bylo zjišťování původu novinářského průkazu, na základě kterého se žena do volební místnosti dostala. „Detektivové oslovili konkrétní zahraniční redakci, která jim potvrdila, že sedmadvacetiletá žena není a ani nikdy nebyla jejich zaměstnancem,“ řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Hnutí Femen vzniklo v roce 2008, proslulo akcemi polonahých aktivistek nejen na Ukrajině a v Rusku, ale také na západě Evropy. Hnutí se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem „úplného vítězství nad patriarchátem“, ale nepovažuje se za feministické. Své členky označuje za „sextremistky“.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované