Hlavní obsah

Komunální volby

Konečné výsledky voleb v ČR
Sečteno 100 %
Výsledky voleb
StranaZastupitelé
SNK-CELK
38 099
NK
5 770
KDU-ČSL
2 716
STAN+NK
1 886
ODS
1 600

Volby do Senátu

Výsledky 1. kola voleb
Sečteno 100 %
Výsledky voleb

Hlásal zlo. Za nenávistné komentáře pod fotkou prvňáků dostal podmínku

Foto: Seznam Zprávy

Fotografie, která vyvolala nenávistné komentáře.

Reklama

16. 7. 2020 13:45
aktualizováno • 16. 7. 2020 14:26

Okresní soud v Teplicích dnes napodruhé potrestal autora nenávistných komentářů pod fotografií prvňáčků z místní základní školy podmíněným trestem vězení 16 měsíců s odkladem na tři roky.

Článek

Před rokem soud Vítězslava Kroupu viny zprostil, odvolací soud ale rozsudek zrušil a vrátil případ do Teplic. Dnešní verdikt není pravomocný, státní zástupce si nechal lhůtu na rozmyšlenou. Obhájce ani obžalovaný dnes k soudu nedorazili, z jednání se omluvili.

Do zmíněné první třídy v Základní škole Plynárenská chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Fotografii dětí zveřejnil regionální Deník a na sociální síti pak někteří lidé pod fotografii psali nenávistné komentáře. Kroupa podle soudu komentoval snímek větami: „Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí.“

Tento odkaz na hromadné vyvražďování Židů nacisty v plynových komorách označoval Kroupův obhájce za humor a prohlašoval, že trestat humor je znakem všech totalit. Komentář pod fotkou prvňáků ovšem soud za humor nepovažuje. Je to podle soudu přečin podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

„V žádném případě nebylo možno dospět k závěru, že komentář by byl byť zcela nevhodným vtipem či žertem ze strany obžalovaného, rozhodně se nejednalo o humor,“ uvedla soudkyně Lucie Yakut. Obsahem komentáře je podle ní odkaz k „řešení“ ve formě vyvražďování v plynových komorách tak, jak se to dělo za druhé světové války Židům. „Odkaz na takovýto postup lze vyhodnotit jako projev nenávisti a její podněcování,“ uvedla soudkyně.

Z nálezu Ústavního soudu podle Yakut mimo jiné vyplývá, že právo menšiny na vyjádření politického postoje nesmí být zaměňováno za právo libovolnými prostředky hlásat zlo.

Komentář pod fotkou sedmačtyřicetiletý Kroupa zveřejnil v listopadu 2017. Soudkyně Yakut uvedla, že polehčující okolností je doba, jaká od skutku uplynula. Soud doplnil dokazování na základě pokynů krajského soudu o výslech několika svědků. Jeden z nich uvedl, že s Kroupou přes Facebook komunikoval. Kroupa sám odmítl vypovídat, při pondělním hlavním líčení nevyužil možnosti závěrečného slova, skutků nelitoval. To, že je spáchal, je podle soudkyně dále prokázáno tím, že profilové jméno na Facebooku je podobné jménu obžalovaného, komentář byl psán z Dánska v době, kdy tam byl Kroupa.

Muži hrozilo vězení od šesti měsíců do tří let za tento čin a za to, že na sociální síti zveřejnil fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem.

Pod fotografií prvňáků se objevily i další komentáře jako „Tam by sednul granát jak prdel na prkýnko“, nebo „Multikulturní sr***a“. Škola pak také čelila výhrůžkám. Přicházely e-maily, v nichž se psalo například toto: „Počkejte, až někomu v naší škole někdo podřeže krk.“

Dětí se veřejně zastala tehdejší ombudsmanka Anna Šabatová. Kromě jiného napsala: „Chtěla bych vzkázat učitelkám, učitelům, ředitelce a hlavně dětem, že nezůstanou sami. A i když se to na první pohled může jevit, že té nenávisti je ve veřejném prostoru víc, já věřím, že většina lidí v této zemi nemá nenávist a většina lidí chce žít společně, rozumně, nekonfliktně s Romy.“

Státní zástupce navrhl podmíněně odložený trest ve výměře dvou let s odkladem na tři až čtyři roky. „Podstatné je, že došlo k uznání viny, nicméně z naší strany byl navrhován trest přísnější, především s ohledem na trestní minulost obžalovaného, bude zváženo podání odvolání,“ řekl státní zástupce Ondřej Langr.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované