Hlavní obsah

Za Plzní směrem na Přeštice začíná stavba silnice za 1,1 miliardy

Foto: Seznam Zprávy

Ilustrační snímek.

Reklama

18. 4. 2020 22:35

Za Plzní začíná stavba silnice za 1,1 miliardy korun včetně DPH, v červnu bude hotový přivaděč k dálnici D5 na Tachovsku. Koronavirová pandemie silniční stavby v regionu nijak nezpozdila.

Článek

Plzeňské Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) dostane na letošek víc peněz, než mělo původně v plánu. ČTK to řekl ředitel oblasti ŘSD Zdeněk Kuťák.

Staveniště pro svoji největší letošní silniční stavbu, novou 6,3 kilometru dlouhou silnici na tahu I/27 z Plzně do Klatov za 1,1 miliardy, předá ŘSD 29. dubna. „Smlouva s dodavatelem už byla podepsána, 29. dubna oficiálně ustanovíme, kdo bude správcem stavby, kdo bude dělat dozor, probereme harmonogram a fyzické práce by měly začít v červnu,“ řekl Kuťák. Silnice se bude stavět 51 měsíců, doba se prodloužila kvůli náročnému zpevnění náspu štěrkem před Horní Lukavicí. Součástí přeložky Šlovice-Přeštice bude právě obchvat Horní Lukavice, kudy projíždí 20 000 vozidel denně. „Usilujeme o něj 40 let,“ uvedl starosta obce Pavel Rádl. Za pět let vzrostla doprava o třetinu.

Končí naopak poslední etapa přivaděče k dálnici D5 z Janova k Nové Hospodě na Tachovsku za více než 200 milionů korun s DPH. „V červnu má být hotový. Všechny stavby nám jedou podle harmonogramu. Nejsložitější je akce Na Roudné - Plaská - Chrástecká,“ uvedl Kuťák. Jde o první část východního okruhu v Plzni u Boleveckého rybníka za 600 milionů korun, kde bagry hloubí koridor a odlamují skálu. Kuťák pochválil intenzivní činnost dodavatelů. I když firma Eurovia přerušila na dva týdny práce napříč ČR, tak v Plzeňském kraji pracovala pořád. „Chod všech staveb (přivaděče a východního okruhu) tak zabezpečili,“ uvedl.

Stát chce pomoci ekonomice nastartováním co největšího počtu staveb. „Jedeme bez jakéhokoliv omezení. Teď nám dokonce řekli, že žádné limity neplatí, a ať připravujeme a stavíme s maximální intenzitou. Jinými slovy, kolik připravíme, tak na to dostaneme peníze,“ řekl Kuťák. Plzeňské ŘSD je v přípravě hodně napřed.

Na opravy a údržbu má letos 820 milionů, o čtvrtinu více proti plánu, do nových staveb má zatím investovat necelou miliardu korun. Velké stavby jsou financované evropským operačním programem Doprava. „Vše, co jsme slíbili, že připravíme, jsme opravdu připravili. Dostali jsme důvěru a vše nám dali do evropských fondů, jejichž čerpání běží,“ dodal. Plzeňské ŘSD tak paradoxně virová krize posílila.

Reklama

Doporučované