Hlavní obsah

Za popírání holokaustu musí belgický poslanec povinně na návštěvu koncentračních táborů

Belgický poslanec Laurent Louis povinně navštíví koncentrační tábory. (Video: Tereza Nováková)

 

Reklama

26. 9. 2017 4:02

Za výroky zlehčující nebo popírající holokaust dostal bývalý belgický poslanec Laurent Louis netradiční trest. Soud přehodnotil dříve uloženou pokutu.

Článek

V následujících pěti letech musí Laurent Louis každý rok navštívit jeden nacistický koncentrační tábor a posléze sepsat své dojmy. O rozhodnutí bruselského odvolacího soudu informoval web amerického deníku The New York Times s odkazem na belgická média.

Soud původně za propagaci nacismu Louisovi v roce 2015 udělil pokutu ve výši v přepočtu přes 440 000 korun a šestiměsíční podmínečný trest, ve středu však své rozhodnutí změnil.

„Zbývá mi už jen jít do vyhlazovacích táborů a napsat o tom,“ uvedl na svém Facebooku Louis. „Soud bezpochyby uznal můj spisovatelský talent,“ dodal.

Nejde přitom o první podobný případ v evropském soudnictví. V roce 2013 poslal maďarský soud muže povinně na tři návštěvy Osvětimi.

Laurent Louis, který strávil čtyři roky v belgickém parlamentu a během svého působení na politické scéně prošel několika stranami, například napsal na svém blogu, že „holokaust vymysleli a financovali průkopníci sionismu“. V roce 2014 také dostal pokutu 50 000 eur (1,3 milionu korun) za to, že nazval belgického premiéra Elia di Rupa pedofilem.

„Laurent Louis je obecně považován za šaška. Sjednocuje belgické politiky napříč spektrem v tom ohledu, že jej nikdo nebere vážně,“ komentoval rozsudek profesor politologie Dave Sinardet. Ne všichni komentátoři jsou však toho názoru, že jde o pouhé výkřiky jednoho blázna, a vyjadřují obavy z rostoucího antisemitismu v Evropě.

Případ rovněž dokládá odlišné přístupy justice v různých zemích ke krajně pravicovým výrokům. Belgie je jednou ze 14 zemí světa, ve kterých je nacistická rétorika nějakým způsobem postavena mimo zákon. K těm patří také Česká republika a Slovensko. Nejpřísnější zákony jsou v Německu a Rakousku. „To je v ostrém kontrastu se Spojenými státy, kde je právo vyjadřovat krajně pravicové postoje, včetně neonacistických a těch o nadřazenosti bělochů, chráněno prvním dodatkem ústavy,“ napsal deník The New York Times.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučené