Hlavní obsah

Záběry z dronu: Ropná skvrna zasáhla oblíbené řecké pláže

Ropa ohrožuje oblíbené athénské pláže, unikla z havarovaného tankeruVideo: AP

 

Reklama

14. 9. 2017 20:38

Ropa se dostala do moře z tankeru, který minulý týden havaroval v Egejském moři. Převážel na 2500 tun mazlavé tekutiny. Únik se podařilo zastavit až po dvou dnech.

Článek

Ropná skvrna, která vznikla po nedělní nehodě řeckého tankeru, se šíří a ohrožuje nejoblíbenější pláže Athén. Loď přepravující 2500 tun ropy se ze zatím neznámých důvodů potopila u ostrova Salamina. Ropná skvrna znečistila okolní pláže, řečtí představitelé ale byli přesvědčeni, že se podaří postup skvrny k Athénám zastavit.

Po pěti dnech nicméně skvrna dospěla k letovisku Glyfada vzdálenému asi půl hodiny od řeckého hlavního města. Místním populárním plážím hrozí, že je pokryje lepkavá černá tekutina.

Ekologické organizace obviňují úřady, že na havárii nedostatečně reagovaly, takže se vymkla kontrole. Pobřežní stráž uvedla, že vrak byl v úterý utěsněn a od té doby z něj nic neuniká.

Řecká pobočka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) vyjádřila rozhořčení nad tím, že země s intenzivní tankerovou dopravou není schopna ochránit své pláže po nehodě původně malého rozsahu. Starosta Glyfady se ale brání, že nikdo nepředpokládal, že až k nim by se skvrna mohla dostat.

V úvodním videu se podívejte, jak vypadá ropná skvrna a znečištěné pláže z dronu.

Reklama

Související témata:

Doporučované