Hlavní obsah

Začala soutěž dokumentů Česká radost. Tak svá díla představili sami režiséři

Poslechněte si, jak nám své dokumenty, které bojují o trofej na festivalu v Jihlavě, představili sami jejich autoři. (Video: Tereza Willoughby, Seznam Zprávy)

 

Reklama

26. 10. 2018 10:35

Soutěžit bude letos třináct českých snímků, mezi nimi i hraný film Hovory s TGM. „Sekce Česká radost chce sledovat všechny tendence, které český dokument nabízí,“ vysvětluje výběr ředitel festivalu Marek Hovorka.

Článek

K volbě prezidenta se vrací dokument Máme navíc, který sleduje kampaň Michala Horáčka, a také film Attention Economy: 39 minut po zvolení prezidenta o potyčkách mezi ochrankou a novináři ve volebním štábu Miloše Zemana. Sólo pro poslance a senátory pak natočila Tereza Bernátková. Politiků se ptala, jak vidí budoucnost České republiky.

Dva soutěžní snímky se ocitly na hranici dokumentu a hraného filmu. Jde o portrét básníka a teoretika umění Vratislava Effenbergera, který natočil David Jařab, a také o snímek Hovory s TGM režiséra Jakuba Červenky. Podle scénáře historika Pavla Kosatíka inscenoval filmový dialog prezidenta Masaryka se spisovatelem Karlem Čapkem.

Dokumentarista Jiří Holba ve filmu Feral představuje osobnost Karla „Charlieho“ Soukupa, slavného undergroundového písničkáře a signatáře Charty 77, který posledních třicet let žije v australské buši jako poustevník. Naopak prožitek vězení slibuje čtyřhodinový snímek Karla Žaluda s názvem Uzamčený svět. „Záměrem bylo představit na silných příbězích několika lidí v různých fázích výkonu trestu průřez systémem nápravné péče, ale i přesah k úvahám o vině, trestu, spravedlnosti,“ přibližuje film režisér.

Silnou obrazovou podívanou slibuje Kibera: Příběh slumu Martina Páva nebo portrét telavivského autobusového nádraží od Tomáše Elšíka.

V Chorvatsku se odehrává film Konec světla. Zatímco před rijeckým divadlem demonstrují chorvatští nacionalisté proti šéfovi Oliveru Frljičovi, na nedalekém ostrově Goli otok secvičují naturščici surreálné představení.

Politickou situaci v současném Orbánově Maďarsku přibližuje film Iluze režisérky Kateřiny Turečkové, která formou simulované počítačové hry zkoumá tamější společenské problémy. „Nejnáročnější bylo nepodlehnout vlastní paranoii a normalizovanému myšlení, které systém, o němž jsem točila, neustále produkuje,“ říká Turečková.

Jako pasažéry, kteří hledají svoje místo v životě ze zadního sedadla, protože nedostali příležitost svůj život řídit, vidí své čtyři protagonisty Jana Boršková. Začíná je filmovat těsně před tím, než opustili zdi dětského domova.

„Děda Benda mě fascinuje schopností povýšit banalitu na svátek, je jako zenový mistr, kterého se zeptali na smysl života a on odpověděl: Když se ti chce jíst, jez, když se ti chce spát, spi,“ popisuje svého hrdinu Pavel Jurda. Sleduje ho na jedinou japonskou benzinovou pumpu v Evropě, strahovský stadion i do New Yorku za americkými sokolkami.

Pusťte si v úvodním videu, jak své soutěžní snímky charakterizovali sami režiséři.

Reportáž je součástí pořadu Kultura Terezy Willoughby.

V premiéře jej vysíláme každý pátek od 20 hodin na celoplošné Televizi Seznam.

Sdílejte článek

Reklama

Související témata:

Doporučované