Hlavní obsah

Sčítání odstartovalo s ostudou. Systém 8 hodin nešel a problémy trvají

Foto: Seznam.cz, Seznam Zprávy

Start sčítání lidu provázely problémy.

Reklama

27. 3. 2021 7:46
aktualizováno • 27. 3. 2021 20:13

Některým lidem systém sčítání obyvatel ráno hlásil, že je služba dočasně nedostupná. V pozdním odpoledni systém ČSÚ znovu rozhýbal, ale mírné problémy přetrvávají.

Článek

Český statistický úřad v sobotu ráno pozastavil elektronické sčítání lidu. Důvodem bylo přetížení systému. On-line formulář nešlo vyplnit již od brzkého rána. Krátce po 17. hodině se sčítání obyvatel České republiky znovu rozběhlo, ale i tak systém postihují drobné výpadky.

Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček na odpolední tiskové konferenci uvedl, že byl vyloučen kybernetický útok. „Pravděpodobnou příčinou byla závada v modulu vyplnění adres. Existuje zde našeptávač, kterým můžete postupně vyhledat svou adresu. To zapříčinilo přílišnou zátěž databázových serverů a způsobilo jejich přehlcení. Proto musel být systém odstaven,“ popisoval potíže.

Podle něj se chyba neobjevila ani při testování dodavatelem, což je společnost OK System, ani při kontrolním testování nezávislou společností. „Na testování se částečně podílel i NÚKIB,“ dodal Rojíček. NÚKIB je úřad věnující se národní kybernetické a informační bezpečnosti.

ČSÚ kvůli potížím řeší, zda sčítání neprodloužit, byť je na něj vyhrazeno celých 14 dní. „Není potřeba mít obavy, že by se někdo nestihl sečíst,“ uvedl Rojíček.

Zároveň poděkoval veřejnosti za pochopení, které projevovala během řešení problému. „Vážíme si vaší trpělivosti. Důsledky vůči společnosti OKsystem samozřejmě vyvodíme v souladu se smlouvou. Rád bych také ujistil, že data z již odeslaných elektronických formulářů jsou v naprostém bezpečí,“ uvedl Rojíček. Společnost OKsystem je dodavatelem aplikace.

„Celý systém jako celek, tj. včetně subsystémů ostatních dodavatelů, byl opakovaně v předstihu důkladně otestován, a to včetně řady zátěžových testů,“ uvedla společnost OKsystem vprohlášení. Firma je dodavatelem některých komponent celého systému, mimo jiné modulu pro vyplňování adres.

Rojíček dnes v České televizi uvedl, že dnešní chyba byla primárně na straně firmy. Ve smlouvě má podle něj ČSÚ sankci 20 000 Kč bez DPH za každých 15 minut nedostupnosti systému.

Údaje ze sčítacích formulářů, které lidi do té doby vyplnili, nejsou podle ČSÚ ohroženy. Rojíček ale serveru iROZHLAS.cz řekl, že pokud systém lidem přestal fungovat během vyplňování informací, bude nutné údaje zadat znovu.

Sčítání začalo oficiálně o půlnoci v noci na dnešek. Během dvou týdnů by měli lidé údaje o bydlení, domácnosti či vzdělání odeslat elektronicky. Podle Rojíčka zaznamenal úřad první problémy okolo 6:00 ráno, ještě předtím stihli lidé odeslat několik tisíc formulářů. Úřad systém pozastavil v 8:15. „Z preventivních důvodů jsme přikročili k uzavření formuláře do chvíle, než situaci důsledně vyhodnotíme a podnikneme kroky nutné k dalšímu bezpečnému provozu. Příčiny se analyzují a na zprovoznění se pracuje,“ uvedla na internetových stránkách ČSÚ mluvčí projektu Sčítání 2021 Jolana Voldánová.

Rojíček serveru iRozhlas.cz řekl, že formulář se během vyplňování nezálohuje, uložen je až po odeslání. Lidé, kteří informace zadávali a nestihli formulář odeslat, tak budou muset údaje zadávat znovu. „Pouze pokud si občané v průběhu vyplňování formuláře uložili pod heslem, tak by se potom k nim mohli vrátit,“ vysvětlil webu Rojíček.

Do služby nebylo možné se přihlásit ani jedním z možných způsobů. Do elektronického formuláře by se lidé měli přihlásit číslem občanského průkazu či pasu, přes bankovní nebo elektronickou identitu či přes datovou schránku.

Formulář má být možné vyplnit na webu, nebo v mobilní aplikaci Sčítání21. Ti, kteří se nesečtou on-line, budou od 17. dubna do 11. května vypisovat papírové tiskopisy. Dostanou je na většině pošt nebo od sčítacích komisařů. Náklady na letošní sčítání včetně přípravy a vyhodnocení mají podle dřívějších informací dosáhnout 2,23 miliardy korun.

Sčítání se koná každých deset let. V ČR je povinné pro všechny obyvatele. Týká se i cizinců. Údaje musí odeslat také Češi, kteří žijí v zahraničí, ale mají v Česku trvalý pobyt.

Lidé by při vyplňování dotazníků měli moci zapsat údaje i za další členy domácnosti a jiné blízké. Údaje o bytu se zapisují za celou domácnost. Dotazy se týkají výměry, počtu místností či patra. Statistici zjišťují, zda má bydlení plynovou přípojku či kuchyň, nebo kuchyňský kout.

V části o osobách se zadává obvyklé bydliště i bydliště po narození, zaměstnání, škola či dojíždění. Právě práci a vzdělávání ovlivnila nařízená omezení kvůli epidemii. Podle ČSÚ by se do kolonek měl zapsat obvyklý stav, ne dočasné změny kvůli nynější uzávěře země. Formulář obsahuje také dotaz na víru a národnost, odpověď není povinná.

Elektronický dotazník je vedle češtiny i v angličtině, němčině, polštině, ruštině, romštině, ukrajinštině a vietnamštině. Papírové tiskopisy jsou jen v češtině, je k nim ale možné dostat překlad. Dotazy v češtině, angličtině a ruštině zodpoví pracovníci na linkách 840 30 40 50 a 253 253 683. K dispozici je i chatbot či chat s operátorem.

Reklama

Doporučované