Článek
Přes rok byli uvězněni na argentinské ambasádě v centru Caracasu, která se nachází mezi velvyslanectvím Ruska a Severní Koreje. Obklíčeni tajnými agenty, policií a národní gardou. Nad velvyslanectvím drony, v domech v sousedství odstřelovači.
Přesto se pětici venezuelských opozičníků podařilo uniknout a dokonce se dostat do USA. Okolnosti útěku jsou ale zahaleny tajemstvím a staly se propagandistickou bitvou mezi režimem venezuelského socialisty Nicoláse Madura a opoziční lídryní Maríou Corinou Machadovou.
Ta uprchlé, kteří patřili do jejího nejbližšího týmu, označila za hrdiny a operaci za „monumentální úder represivní struktuře“ režimu Nicoláse Madura.
Podle Machadové akce dostala krycí název „Guacamaya“ s odkazem na v Caracasu volně poletující velké žlutomodré papoušky, jejichž původním domovem je daleká Amazonie.
O „záchranné misi“ hovořil i americký ministr zahraničí Marco Rubio. Ten na sociální platformě X napsal: „USA vítají úspěšnou záchranu všech rukojmích zadržovaných Madurovým režimem.“ Šéf americké diplomacie dodal, že „venezuelští hrdinové“ jsou nyní v USA „po precizní operaci“.
Argentinský list El Clarín s odkazem na informace z okolí argentinského prezidenta Javiera Mileie napsal, že se do této měsíce připravované akce přímo zapojila americká CIA.
The U.S. welcomes the successful rescue of all hostages held by the Maduro regime at the Argentinian Embassy in Caracas.
— Secretary Marco Rubio (@SecRubio) May 7, 2025
Following a precise operation, all hostages are now safely on U.S. soil. Maduro's illegitimate regime has undermined Venezuela's institutions, violated human…
Režim Nicoláse Madura nicméně tvrdí, že k žádné heroické operaci nedošlo.
Venezuelský ministr vnitra Diosdado Cabello, považovaný za druhého muže režimu, uvedl, že odchod skupiny z ambasády byl dojednán. Režimní špičky přitom nadále opakují, že skupina utíkala před spravedlností. Podle vlády se měli pokusit spáchat na Madura atentát, což opozičníci odmítají.
Cabello, který stojí v čele militantního křídla hnutí chavismo (pojmenované po zesnulém zakladateli socialistické revoluce Hugo Chávezovi), o „útěku“ promluvil během svého pravidelného televizního pořadu „Praštit palicí“, kde vyzdvihuje venezuelskou revoluci a jejího vůdce a kde se na druhé straně obhrouble vyjadřuje k politickým a mediálním nepřátelům doma i v zahraničí.

Opoziční lídryně María Corina Machadová se od ledna skrývá kdesi v Caracasu.
„Jenom show“
„Předvedli (opozice) svou show a nakonec skončili vyjednáváním,“ řekl Cabello v pořadu za potlesku přítomných funkcionářů a členů armády, kteří tradičně tvoří publikum jeho pořadu.
Cabello dále řekl, že z ambasády neodešlo pět členů opozice, ale čtyři. Jeden z nich prý velvyslanectví opustil v srpnu. „Tvrdí, že jich bylo pět, což je další lež. Byli jen čtyři,“ dodal Cabello.
Ministr nicméně neposkytl žádné podrobnosti o pohybu skupiny a jejich údajném příjezdu do USA. Řekl nicméně, že Corina Machadová rovněž vyjednala s vládou odchod do exilu pro svou nemocnou matku. Ta podle Cabella Venezuelu skutečně v pondělí opustila na palubě komerčního letadla směřujícího do kolumbijské Bogoty.
Venezuelští disidenti a diplomatické mise
Zahraniční velvyslanectví v Caracasu se pro řadu venezuelských opozičních politiků i vojáků stala poslední spásou. Téměř tři roky na chilské ambasádě strávil místopředseda strany Voluntad Popular Freddy Guevara. Jeho šéf Leopoldo López zase mezi lety 2019 a 2020 žil v rezidenci španělského ambasadora. Ve stejné době další tři členové opozice našli útočiště na velvyslanectvích Argentiny a Itálie. Pomoc nabídla i diplomatická mise Panamy. Přijala 18 vojáků, kteří se 30. dubna 2019 vzepřeli Madurovi a přidali se k nevydařenému vojenskému puči vedenému opozicí.
Venezuelští opoziční politici a aktivisté vyhledali na ambasádě útočiště v březnu loňského roku z obav, že je nechá Nicolás Maduro zatknout. Podle svých slov se museli vyrovnat nejen s psychickým nátlakem - režim hrozil tím, že ozbrojené složky do ambasády nakonec vtrhnou - ale i s výpadky elektrického proudu a nedostatkem pitné vody, jejíž přívod měli agenti zastavit.
Původně jich bylo šest. Fernando Martinez, ministr vlády v 90. letech, se ale v prosinci úřadům dobrovolně vydal. V únoru letošního roku už na svobodě zemřel, údajně měl být nemocný, i proto chtěl z velvyslanectví pryč.
Volební mobilizace
Zpoza zdí ambasády ale tato skupina dokázala společně s Corinou Machadovou zorganizovat kampaň pro prezidentské volby, které proběhly loni v červenci.
Skupině se podařilo zmobilizovat mohutné davy stoupenců političky. Mezi rukojmími totiž byl i manažer kampaně a ředitel komunikace Coriny Machadové.
Podle průzkumů to vypadalo, že prezidentský kandidát opozice Edmundo González Urrutia protežovaný Machadovou (sama kvůli zákazu provládního nejvyššího soudu nemohla kandidovat) diktátora drtivě porazí. Národní volební rada (CNE), kde zasedají Madurovi spojenci, nicméně označila za vítěze právě socialistického vůdce. Machadová a celá řada zemí na Západě to označila za volební podvod.
Opozičníci uvěznění na velvyslanectví se nevzdali a vyslali do volebních místností ve většině federativních států Venezuely bezpočet týmů, aby výsledky ověřily. Podle jejich zjištění Edmundo González volby vyhrál rozdílem 30 procentních bodů.
Nicolás Maduro byl přesto letos v lednu inaugurován jako prezident pro další šestileté období, Corina Machadová se začala skrývat a její spolupracovníci na argentinské ambasádě čekali měsíce života v obležení. Dnes jsou na svobodě, o svém útěku zatím nic neřekli.