Článek
Ropa a zemní plyn jsou už jednoznačně v křížové palbě války, kterou vedou Izrael a Spojené státy proti Íránu.
Během několika hodin Izrael zasáhl raketami íránské naleziště zemního plynu Jižní Pars, Íránci v odvetě bombardovali saúdskoarabský přístav Janbu, kde se ropou nakládají tankery. Vážně poškozený je terminál na zpracování zkapalněného zemního plynu Rás Laffán v Kataru, i když se podle společnosti QatarEnergy podařilo uhasit všechny požáry.
Ceny ropy a plynu stoupají, cena barelu ropy Brent atakuje poprvé od začátku války 120 dolarů za barel. Cena zemního plynu stoupla po úderu na Katar o více než třicet procent.
Spaní s ďáblem
Do jisté míry se naplňuje proroctví analytika a operativce americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Roberta Baera, které před dvaceti lety vyslovil ve své knize Sleeping With the Devil (Spaní s ďáblem). Baer se pohyboval mnoho let v blízkovýchodních zemích, uměl arabsky a osobně se znal se špičkami mnoha režimů a zpravodajských služeb v této oblasti.

Odpálení střely s plochou dráhou letu Tomahawk z paluby americké lodi na Írán.
V knize předpověděl temný scénář nejen pro Blízký východ, ale pro světovou ekonomiku. Začíná popisem apokalyptického útoku v Saúdské Arábii. Útočník, kterým je šíitský muslim loajální Íránu, pomocí výbušnin vyřadí z provozu obrovskou ropnou rafinerii v Abkáiku.
Další terorista navede letadlo na ropný terminál Rás Tanura, třetí přeruší ropovod vedoucí na západ Saúdské Arábie do přístavu Janbu.
Výsledek? Globální ekonomika obdrží těžký knockout. Když chce někdo dostat svět do hospodářských obtíží, je pro něj nejrychlejší cestou simultánní úder na klíčová ropná zařízení v Saúdské Arábii.
„Uvažuji jako sabotér, ale tak nás to v CIA učili,“ napsal Baer ke svému „návodu“, jak rychle srazit saúdskoarabskou produkci.
Sleduje online zpravodajství Seznam Zpráv
Skutečně to nápadně připomíná současnou situaci. Írán útočí na ropné a plynové cíle v Perském zálivu, včetně Rás Tanura a Janbu. Uvedl také, že zapojení USA, Izraele, Saúdské Arábie a Íránu do války povede ke katastrofě.
Baerova kniha je neobvyklá tím, že vyšla se začerněnými pasážemi, protože některé skutečnosti CIA nařídila nezveřejňovat. Spaní s ďáblem a další Baerova kniha Nevidím zlo inspirovaly filmaře k natočení snímku Syriana, jehož děj propojuje terorismus s ropným byznysem a natáčel se převážně v Dubaji. Hlavní roli šéfa zvláštních operací CIA, kterým byl ve skutečnosti Baer, hrál George Clooney.
Konec války není na obzoru
Američané ani Izraelci se zatím zřejmě válku končit nechystají. Podle agentury Reuters chce prezident Donald Trump poslat do Perského zálivu další vojáky a Pentagon žádá čtyři miliardy dolarů, což ale musí schválit Kongres. „Dokončíme to,“ řekl ve čtvrtek na brífinku americký ministr obrany Pete Hegseth.
Saúdská Arábie si vyhradila právo zareagovat na íránské ostřelování silou, což věští další zdražování ropy.
„Dovedu si představit růst na 150 dolarů za barel. České ekonomiky se nedotýká cena ropy kolem sta dolarů za barel, takové dopady na tempo českého HDP nejsou velké. Pokud by to ale bylo 150 dolarů za barel a zůstala tam nějakou dobu, tak už bychom šok pocítili. Německá ekonomika by začala klesat a v tom okamžiku by zpomalilo i tempo české ekonomiky. Ublížilo by to hlavně českému vývozu,“ řekl Seznam Zprávám analytik České spořitelny Jiří Polanský.
Odvěcí rivalové
Saúdská Arábie a Írán jsou desítky let rivalové a soupeři o vliv na Blízkém východě a v islámském světě.
Saúdskoarabská monarchie se považuje za reprezentanta sunnitského islámu, kontroluje posvátná muslimská místa v Mekce a Medíně. Íránská teokracie se hlásí k šíitskému islámu a profiluje se jako odpůrce Spojených států, zatímco Rijád je dlouhodobým spojencem Washingtonu.
V regionálních konfliktech obvykle Teherán a Rijád podporovaly odlišné strany. V Sýrii Íránci stáli za režimem Bašára Asada, Saúdové pomáhali povstalcům. V Jemenu Írán vyzbrojuje šíitské hnutí Húthíú, zatímco Saúdská Arábie poslala do Jemenu vojáky, aby zabránili Húthíúm ovládnout celou zemi.
Deník Washington Post s odvoláním na své zdroje napsal, že Saúdové tlačí na Trumpa, aby na Írán útočil tvrdě a oslabil jeho vojenské kapacity.
















