Hlavní obsah

Dudovo veto. Polský prezident odmítl návrh zákona o vlastnictví médií

Foto: Profimedia.cz

Polský prezident už dříve upozornil na to, že možná využije svého práva vetovat návrh zákona.

Reklama

27. 12. 2021 13:42

Polský prezident Andrzej Duda oznámil, že se rozhodl vetovat zákon, který by v zemi omezil zahraniční vlastnictví televizních či rozhlasových stanic.

Článek

Normu, jež podle kritiků míří hlavně proti nezávislé televizi TVN, hlava státu vrátila parlamentu k úpravám, informovala agentura PAP. „Odmítám podepsat novelu zákona o Národní vysílací radě,“ oznámil dnes polský prezident.

Duda poznamenal, že návrh zákona je nepopulární u řady občanů a zasadil by ránu reputaci Polska jako místa příznivého pro podnikání. Poláci před Vánocemi proti zákonu protestovali v desítkách polských měst.

Polští poslanci novinku schválili 17. prosince. Duda už dříve řekl, že normu důkladně přezkoumá. Prezident, jenž je pokládán za spojence vládní strany Právo a spravedlnost (PiS), už také nedávno naznačil, že by mohl svého práva veta v této věci využít.

Podle návrhu zákona by majitelem televizní či rozhlasové stanice vysílající na základě polské licence měly být jen společnosti, ve kterých podíl zahraničních firem z oblasti mimo Evropský hospodářský prostor nepřekračuje 49 procent.

Vlastníkem TVN je formálně společnost registrovaná v Nizozemsku. Jejím jediným akcionářem je ale americká Discovery Inc. TVN podle médií představuje dosud největší americkou investici v Polsku. Úprava má podle pozorovatelů přinutit americkou společnost Discovery, aby TVN prodala.

Reklama

Související témata:

Doporučované