Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Čtyřletý Ariel Bibas a jeho devítiměsíční bratr Kfir se stali jedním z hlavních symbolů krutosti teroristů z Hamásu. Jejich snímky pozná bez váhání každý obyvatel Izraele, ale i lidé po celém světě, pokud jen trochu sledují konflikt mezi Izraelem a Hamásem.
Minulý týden se začaly jejich snímky opět objevovat na sociálních sítích. Tentokrát je ale v rukou drželi obyvatelé Pásma Gazy, konkrétně členové Výboru gazanské mládeže, neziskové organizace sídlící v Gaze s cílem zasadit se o mírové soužití mezi oběma národy.
Spoluzakladatel skupiny Rami Aman, jenž nyní žije v Egyptě, se podílel na organizaci nynějšího protestu: „Vzniklo to z touhy ukázat Izraelcům, že Palestinci navzdory svému utrpení stále uznávají lidskost ‚ostatních,“ řekl listu Haarec. „Nikdy nešlo o ospravedlnění násilí, ale o odpor proti myšlence, že Palestinci oslavují smrt.“
Truchlíme nad každým dítětem
Protest s portréty zabitých bratrů Bibasových má za cíl upozornit na dehumanizaci, k níž během války dochází. „I my truchlíme nad každým nevinným dítětem – muslimským, křesťanským, židovským, dokonce i buddhistickým,“ řekl Aman.
Poznamenal přitom, že jeden z mužů zapojených do iniciativy ztratil v této válce tři vlastní děti. „Stále trval na tom, že je otcem všech dětí bez ohledu na náboženství či národnost.“
Výbor gazanské mládeže byl založen v roce 2010 a má asi pět stovek aktivních členů. V minulosti už pořádal i jiné akce – například v roce 2018, kdy Hamás vypouštěl z Gazy výbušné balony, odpověděli aktivisté vypouštěním 150 holubic nesoucích výzvy k míru.
Aman je přesvědčen, že to, co se stalo 7. října 2023 (teroristický útok Hamásu, při němž bylo zabito na 1200 Izraelců), neospravedlňuje útok proti 2,5 milionu lidí žijících v Pásmu Gazy. Dosah současné akce ho nicméně překvapil – snímky palestinských aktivistů se rychle rozšířily a dostaly se i ke značné části izraelské veřejnosti.
Značná část reakcí byla pozitivních, našli se ale i tací, kteří iniciativu označili za „propagandu Hamásu“.
Netanjahu se sejde s Trumpem
- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odletěl v neděli do Washingtonu, kde se v pondělí sejde s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
- Netanjahu před odletem trval na tom, že případná dohoda o ukončení války v Gaze musí zahrnovat likvidaci vojenských i vládnoucích kapacit Hamásu.
- Pokud by bylo dosaženo dohody o ukončení války, zřejmě by tedy obsahovala i evakuaci vůdců islamistického hnutí.
- Server The Times of Israel píše o posledním návrhu na 60denní příměří, během něhož by Hamás propustil v několika fázích deset živých rukojmích a předal ostatky 18 zabitých Izraelců. Izrael by pak propustil neupřesněný počet palestinských vězňů.
- Do katarského Dauhá odcestovala také delegace izraelských vyjednavačů, budou jednat s Hamásem.
V samotné Gaze bylo pak přijetí jednoznačně kladné. „Někteří obyvatelé Gazy, zejména mladí lidé, byli kampaní povzbuzeni a zapojili se. Jiní se obávali o svou bezpečnost. Stále zde panuje hluboký strach – z nepochopení, z trestu za mír,“ řekl Aman Haarecu.
Ti, kteří se nahlas neprojevili, tak činili ze strachu – velká část lidí, kteří v minulosti veřejně protestovali proti Hamásu, už opustila Gazu nebo využila své pronásledování jako důvod k žádosti o politický azyl v zahraničí.
Rukojmí drží Hamás, nevíme, kde je skrývá
V jednom z vězení Hamásu byl v roce 2020 i sám Aman, jehož hnutí zatklo a chtělo po něm, aby se rozvedl se svou ženou, dcerou úředníka Hamásu. Po útěku do Egypta se chtěl v roce 2023 do Gazy vrátit, to mu ale zmařil začátek války.
Aman kritizuje jak Hamás, tak i izraelskou společnost. V té nyní nevidí partnery pro případné mírové rozhovory. Argumentuje i tím, že i lidé z izraelské levice gazanské mírové aktivisty vyzývají k opuštění pásma: „Pokud povzbuzujete ty dobré, aby opustili Gazu, od koho očekáváte, že bude v enklávě kázat o míru? Pro koho opouštíte pásmo? To není partnerství,“ myslí si.
Zpochybňuje také přesvědčení, že lidé v Gaze odmítají vrátit rukojmí Hamásu. „Nejsou mezi námi. Nejsou drženi v našich domovech ani ve školách. Kdybychom věděli, kde jsou, vrátili bychom je, abychom ukončili tuto noční můru, kterou žijeme. Rukojmí jsou u Hamásu, na místech vybudovaných a podporovaných z finančních prostředků, které této skupině v průběhu let poskytoval sám (izraelský premiér Benjamin) Netanjahu,“ dodává.