Hlavní obsah

„Had“ je na svobodě. Za vraždy turistů v Asii si odpykal 19 let

Foto: Profimedia.cz

Charles Sobhraj na snímku z roku 2014.

Reklama

23. 12. 2022 10:19

Francouz Charles Sobhraj je po 19 letech na svobodě. Muž, podle kterého vznikla série na Netflixu, si odpykával trest za vraždu až dvaceti zahraničních turistů v 70. letech minulého století.

Článek

Z nepálského vězení byl v pátek ráno po téměř dvaceti letech propuštěn mnohonásobný zločinec a odsouzený vrah Charles Sobhraj. Osmasedmdesátiletý Francouz přezdívaný Had, o němž vznikl stejnojmenný seriál na streamovací službě Netflix, má podle policie na svědomí až 20 vražd západních turistů spáchaných v rozmezí let 1972 až 1982 v Asii. Oběti při nich byly omámeny, uškrceny, zbity nebo upáleny.

Po propuštění má Sobhraj 15 dní na opuštění Nepálu, ze kterého se patrně vrátí do Francie. Podle agentury AFP byl předán imigračním úřadům.

Sobhraj měl být původně propuštěn ve čtvrtek, ale kvůli úkonům, které bylo třeba předtím provést, včetně zdravotní prohlídky, se termín opozdil. O propuštění rozhodl soud ve středu, důvodem byl jeho věk a dobré chování, uvádí britská BBC. Sobhraj si odseděl 19 z 20 let, ke kterým byl odsouzen.

Vraždy západních turistů

Nepálský soud Sobhraje odsoudil v roce 2004 v Káthmándú za vraždu americké turistky Connie Jo Bronzichové z roku 1975. Policie ho zatkla v luxusním kasinu v hlavním městě Nepálu poté, co se v roce 2003 do země vrátil. Sobhraj se v minulosti přiznal k vraždám několika západních turistů a předpokládá se, že v 70. letech zabil nejméně 20 lidí v Afghánistánu, Indii, Thajsku, Turecku, Nepálu, Íránu a Hongkongu.

Rozsudek v roce 2004 v Káthmándú byl ale prvním případem, kdy ho soud shledal vinným z vraždy. Sobhraj vinu popřel a jeho právníci uvedli, že obvinění proti němu je založeno na domněnkách. O několik let později byl však shledám vinným také z vraždy kanadského přítele americké turistky.

V roce 1976 byl v Indii uvězněn za otrávení skupiny francouzských turistů v hlavním městě Dillí. V roce 1986 se mu ale podařilo utéct z přísně střeženého vězení Tihár, když se podělil se strážci o narozeninový dort plný uspávacích prášků.

Vrah, o kterém jsou filmy a knihy

Později byl Sobhraj dopaden na pláži v indickém státě Góa. Tvrdil, že uprchl, aby si prodloužil trest a vyhnul se vyhoštění do Thajska, kde ho čekalo obvinění z řady vražd a s největší pravděpodobností trest smrti.

V Indii byl vězněn až do roku 1997, poté se vrátil do Francie, vraždy spáchané v Thajsku již byly promlčeny. Dlouho o něm nebyly žádné zprávy, dokud se neobjevil v roce 2003 v Káthmándú. Sobhraj se narodil 6. dubna 1944 v Saigonu v tehdy francouzském Vietnamu indickému otci a vietnamské matce. O jeho životě už byly napsány čtyři knihy a natočeny tři dokumentární filmy.

Reklama

Doporučované