Hlavní obsah

Hamás má na stole mimořádně velkorysý návrh dohody, řekl Blinken

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Na každý nový článek vám budeme posílat upozornění do emailu.

Foto: Shutterstock.com

Přiveďte je domů, hlásá nápis s portréty unesených Izraelců na jedné ze zdí v Tel Avivu. Ilustrační fotografie.

Reklama

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí oznámil, že Hamás dostal návrh dohody o příměří. „Ze strany Izraele je mimořádně, mimořádně velkorysý,“ řekl Blinken na zasedání Světového ekonomického fóra v Rijádu.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Palestinské hnutí Hamás má na stole návrh dohody o příměří v Pásmu Gazy výměnou za propuštění izraelských rukojmích, jenž je mimořádně velkorysý, řekl dnes na návštěvě Rijádu americký ministr zahraničí Antony Blinken. Vyjádřil naději, že Hamás učiní správné rozhodnutí a návrh přijme. Podle britského ministra zahraničí Davida Camerona návrh počítá se 40 dny příměří a propuštěním až několika tisíc palestinských vězňů zadržovaných v Izraeli výměnou za rukojmí unesené do Pásma Gazy. Informuje o tom agentura Reuters.

„Hamás má před sebou návrh, který je ze strany Izraele mimořádně, mimořádně velkorysý,“ řekl Blinken na zasedání Světového ekonomického fóra v Rijádu. „Musí se rozhodnout - a musí se rozhodnout rychle. Pevně doufám, že učiní správné rozhodnutí,“ dodal.

Blinken během panelové diskuze také řekl, že Spojené státy a Saúdská Arábie za poslední měsíc pokročily v intenzivních bilaterálních jednáních o normalizaci vztahů mezi Saúdskou Arábií a Izraelem a že úsilí v této otázce má velmi blízko svému naplnění.

Naději, že Hamás dohodu přijme dnes na okraj Světového ekonomického fóra, vyjádřil také šéf britské diplomacie Cameron. „Doufám, že Hamás tuto dohodu přijme, a upřímně řečeno, veškerý tlak světa a všechny oči světa by dnes měly být upřeny na ně a říkat: ‚Přijměte tuto dohodu‘,“ zdůraznil Cameron a stejně jako Blinken návrh označil návrh za „velmi velkorysý“. Podle Reuters ministr také poznamenal, že pro zlepšení vyhlídek Palestinců na nezávislost v podobě dvoustátního řešení, tedy vzniku palestinského státu po boku Izraele, musí Hamás a jeho spolupachatelé, kteří se podíleli na útoku z 7. října, opustit Pásmo Gazy.

Také saúdskoarabský ministr zahraničí Fajsal bin Farhán během diskuze řekl, že dokončení bilaterálních jednání mezi jeho zemí a USA o bezpečnostní smlouvě jsou „velmi, velmi blízko“. „Většina práce už je hotova. Máme hrubé obrysy toho, co si myslíme, že se musí stát na palestinské frontě,“ řekl bin Farhán. Saúdská Arábie podmiňuje navázání diplomatických vztahů s Izraelem mimo jiné zárukami ohledně dvoustátního řešení izraelsko-palestinského konfliktu či pomocí USA s jejím mírovým jaderným programem.

Reklama

Doporučované