Hlavní obsah

Havana odhalila síť, která lákala Kubánce do bojů na Ukrajině na straně Ruska

Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Profimedia.cz

Ruský prezident Vladimir Putin (vlevo) a kubánský prezident Miguel Diaz-Canel během setkání v Kremlu v listopadu 2018.

Reklama

5. 9. 13:33

Kubánská vláda v pondělí oznámila, že rozkryla síť obchodníků s lidmi, která se snažila získat Kubánce jako bojovníky na straně Ruska ve válce na Ukrajině.

Článek

Kubánské ministerstvo zahraničí zveřejnilo prohlášení namířené proti Moskvě. Odsoudilo žoldnéřství a odmítlo, aby se Kuba jakkoliv účastnila války na Ukrajině.

Moskva, která je dlouhodobým spojencem Havany, zatím obvinění nijak nekomentovala.

„Ministerstvo vnitra odhalilo a pracuje na rozbití sítě obchodníků s lidmi, která operuje z Ruska s cílem začlenit tam žijící kubánské občany, a dokonce i některé osoby žijící na Kubě, do vojenských sil, které se účastní vojenských operací na Ukrajině. Pokusy tohoto druhu byly zneškodněny a proti osobám zapojeným do těchto aktivit bylo zahájeno trestní řízení,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Pro válku na Ukrajině rozpoutanou loni v únoru Ruskem přitom Havana použila označení „vojenská operace“, které používá Moskva.

Server America TeVe v pátek zveřejnil příběh devatenáctiletého Kubánce, který se ocitl jako rekrut poblíž ruské Rjazaně, ačkoliv podepsal smlouvu, že bude na Ukrajině pracovat jako stavební dělník. Spolu s dalším kubánským vrstevníkem poslali video, v němž prosí o pomoc, stěžují si na mučení a vyjadřují obavy o své životy. Server uvedl, že video pochází z autobusu, v němž byli mladí Kubánci převáženi spolu s ruskými vojáky.

Agentura Reuters také připomíná zprávy ruských médií z konce května o tom, že Kubánci odjíždějí na Ukrajinu bojovat dobrovolně výměnou za příslib ruského občanství.

Jak Rusko loví bojovníky

Moskva hledá další lidské zdroje pro agresi na Ukrajině, kde ruské armádě narůstají ztráty na frontě. Snaží se proto hledat vojáky mezi obyvateli sousedních zemí i migrujícími pracovníky. Před volbami 2024 nechce jitřit atmosféru.

Rusko loni oznámilo plán navýšit počet příslušníků ozbrojených sil o více než 30 procent na 1,5 milionu příslušníků bojových jednotek, připomíná Reuters. Úkol je to o to těžší, že se Rusko potýká s velkými ztrátami na bojištích na Ukrajině, o nichž však Moskva informuje jen velmi zřídka.

Moskva a Havana od loňského roku posílily své diplomatické vztahy. Na konci roku 2022 se prezident Miguel Díaz-Canel setkal v Moskvě se svým ruským protějškem Vladimirem Putinem a letos obě země navštívily delegace podnikatelů a politických představitelů. V červnu přijal kubánského ministra obrany Alvara Lopeze Miera jeho ruský protějšek Sergej Šojgu, píše AFP.

Komunistická Kuba zažívá nejzávažnější ekonomickou krizi za několik posledních desetiletí. Výkon jejího hospodářství negativně ovlivňují dopady pandemie covidu-19, americké sankce platné více než 60 let i centrální plánování ekonomiky. Rusko Kubě v únoru poskytlo „nouzový“ dar 25 tisíc tun pšenice, šlo o druhou takovou pomoc během jednoho roku. Agentura Reuters to označuje za známku prohlubování vazeb mezi těmito dlouhodobými spojenci.

Reklama

Doporučované