Hlavní obsah

Kreml se bojí mobilizace. Verbuje migranty a sousedy

Foto: Ministerstvo obrany Ruské federace

Rusové loví rekruty i mezi migranty ze Střední Asie.

Reklama

3. 9. 17:24

Moskva hledá další lidské zdroje pro agresi na Ukrajině, kde ruské armádě narůstají ztráty na frontě. Snaží se proto hledat vojáky mezi obyvateli sousedních zemí i migrujícími pracovníky. Před volbami 2024 nechce jitřit atmosféru.

Článek

Ruská armáda čím dál intenzivněji verbuje do svých řad občany sousedních zemí a migranty ze Střední Asie. Ve svém pravidelném hodnocení situace na frontě o tom informovalo britské ministerstvo obrany.

Jejich zapojením do války na Ukrajině se podle něj Moskva snaží čelit rostoucímu počtu ztrát a zabránit tomu, aby musela ještě před prezidentskými volbami v roce 2024 odstartovat mobilizaci vlastních obyvatel.

Podle britského ministerstva obrany se od konce června na internetu objevily inzeráty, které cílí na obyvatele Arménie a Kazachstánu. Apelují také na etnické Rusy, kteří žijí v kazašské Kostanajské oblasti.

Potenciálním bojovníkům nabízejí zálohu ve výši 495 tisíc rublů (115 000 Kč) a měsíční plat od 190 tisíc rublů (44 000 Kč). Agentura DPA upozorňuje, že se jedná o výrazně vyšší částky, než v těchto zemích činí průměrná mzda.

Moskva se podle britského ministerstva v poslední době zaměřuje také na migrující pracovníky ze Střední Asie. Těch je v Rusku v současnosti nejméně šest milionů a pro Kreml pravděpodobně představují potenciální rekruty.

O ruských snahách v Srbsku

Srbský prezident Vučič jednal se svým ukrajinským protějškem. Rozhovory označil za „dobré a otevřené“. Krátce předtím se objevily zprávy, že Moskva verbuje v Srbsku a dalších balkánských zemích vojáky k rychlému nasazení do války.

Podle britského ministerstva jim Rusko zhruba od května slibuje, že pokud půjdou bojovat po jejich boku na Ukrajinu, čekají je vysoké mzdy i urychlené získání ruského občanství.

V některých případech se však uchyluje i k nátlaku. Uzbeckým stavebním dělníkům, kteří přijeli pracovat do okupovaného jihoukrajinského města Mariupol, například zabavili cestovní pasy a snažili se je přimět, aby se přidali k ruské armádě a šli bojovat na Ukrajinu.

Nábor cizinců ze sousedních zemí a migrujících pracovníků „Kremlu umožňuje získat další personál pro své válečné úsilí tváří v tvář rostoucím ztrátám“ a „vyhnout se dalším nepopulárním domácím mobilizačním opatřením v období před prezidentskými volbami v roce 2024“, tvrdí britské ministerstvo.

Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv v neděli oznámil, že ruská armáda od začátku roku najala přibližně 280 000 lidí, včetně rezervistů.

Podle členů branného výboru Státní dumy je ale tento počet nedostatečný a Rusko plánuje do konce roku rekrutovat na základě smluv více než 400 tisíc vojáků. „Počet byl stanoven tak, aby již nedocházelo k mobilizacím, na které nejsme zcela připraveni,“ prozradil podle ruskojazyčné verze BBC jeden z nich, Viktor Sobolev.

Pozn. red. V původní verzi článku jsme nesprávně uvedli, že se v Rusku nachází zhruba šest tisíc migrantů ze Střední Asie. Správný počet je šest milionů. Za chybu se omlouváme

Reklama

Doporučované