Hlavní obsah

Izrael má plán pro Gazu. Kritika zní i zevnitř země

Foto: Hassan Jedi / Anadolu, Profimedia.cz

Palestinci čekají na jídlo v Dajr Baláhu v Pásmu Gazy.

„Realita je taková, že to bude válečný zločin nuceného transferu civilistů, který je zakázaný mezinárodním právem,“ píše o plánu izraelské vlády deník Haarec. Shoduje se tak s názory lidskoprávních organizací.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

V Pásmu Gazy pokračuje izraelské bombardování, jehož oběťmi jsou desítky lidí denně. Ani tak ale Izrael zjevně nedosahuje svého cíle, tedy likvidace teroristického hnutí Hamás. Jen v úterý oznámila izraelská armáda smrt dalších pěti vojáků.

„Vojáci nepadli za bezpečnost Izraele, ale na oltář zachování koalice. Mohli jsme tuto záležitost vyřešit jedním krokem a propustit všechny rukojmí. Brání tomu izraelská vláda,“ citoval server Ynetnews opozičního vůdce Avigdora Liebermana, který přitom nepatří k izraelské levici, ale jde naopak o nacionalistu známého častými protiarabskými výroky.

Jak bude politika vlády premiéra Benjamina Netanjahua v Pásmu Gazy vypadat dál, oznámil v pondělí ministr obrany Jisrael Kac.

Jeho slova o vytvoření „humanitárního města“ v místech, kde stával hraniční Rafah, vyvolala řadu otázek i kritiku lidskoprávních organizací. Na následujících řádcích se pokusíme odpovědět na některé z nich.

Co plánuje izraelský ministr obrany?

Zřízení „humanitárního města“ na troskách města Rafah. Nejdříve by se do něj mělo přesunout 600 tisíc lidí z pobřežní oblasti Mavásí, kam byli evakuováni lidé z celého Pásma Gazy. Podmínkou bude prověření těchto osob s cílem vyloučit operativce Hamásu.

Palestinci tuto zónu nebudou smět opustit, vysvětlil Kac v pondělí novinářům s tím, že později by se do ní měla přesunout celá zbývající populace Gazy čítající přes dva miliony obyvatel.

Na uzavřenou zónu by zdálky dohlížela izraelská armáda, přičemž by uvnitř vznikla čtyři místa určená k distribuci humanitární pomoci. Ministr také zdůraznil ambici povzbudit Palestince k „dobrovolné emigraci“ z Pásma Gazy do jiných zemí a uvedl, že tento plán „by měl být naplněn“, píše server The Times of Israel.

Agentura Reuters v této souvislosti mluví o „humanitárních tranzitních oblastech“, kde by se mělo obyvatelstvo deradikalizovat a připravit na přemístění. „Humanitární město“ by podle Kace měly spravovat mezinárodní organizace.

Není ale jasné které. Dosavadního systému distribuce humanitární pomoci v Gaze se všechny relevantní organizace odmítly zúčastnit, protože ho považují za nelidský a zpolitizovaný, což odporuje všem humanitárním principům. Více jsme o něm psali zde.

Jaké jsou reakce?

Kritické. Například palestinský křesťanský novinář Ihab Hassan o Kacově záměru píše jako o plánování koncentračního tábora.

„Toto není vyjádření názoru ani přání. Kac nařídil armádě, aby se připravila. Má to větší význam, protože tento člověk má administrativní pravomoc to skutečně udělat,“ upozornil v deníku The Guardian Michael Sfard. Jeden z předních právníků specializujících se na lidská práva zastupuje tři izraelské záložníky, kteří v květnu podali petici proti vládě kvůli možnému nucenému přesunu Palestinců.

Seznam Zprávy oslovily bývalého izraelského vyjednavače a aktivistu Geršiona Baskina, který se mimo jiné podílel na jednáních o propuštění uneseného vojáka Gilada Šalita. „Přečtěte si úvodník v dnešním Haarecu, souhlasím s ním,“ napsal krátce. Zmíněný list ve svém článku dospěl k závěru, že Izrael nestaví humanitární město, ale sběrné tábory.

„Toto není humanitární řešení, ale transfer. Pouze v pokřivené realitě lze mluvit o svobodné vůli v souvislosti s lidmi, kteří strávili posledních 20 měsíců pod neustálým bombardováním, čelili hladu a nedostatku vody, elektřiny a léků. Realita je taková, že to bude válečný zločin nuceného transferu civilistů, zakázaný mezinárodním právem,“ tvrdí Haarec.

Britská poslankyně za severní Herefordshire Ellie Chownsová v úterý uvedla, že je „zděšena“ plánem donutit celé obyvatelstvo Pásma Gazy k faktickému „internačnímu táboru v Rafahu“.

Kde se plán vzal?

Podle agentury Reuters pochází z takzvané Humanitární nadace pro pomoc Pásmu Gazy (GHF). Ta to ale odmítla a uvedla, že se soustřeďuje pouze na distribuci potravin v Gaze. Dokument zveřejněný Reuters ale dokazuje něco jiného – na jeho obálce je zkratka GHF a obsahuje také zmínky o SRS, což je servisní organizace spolupracující s GHF.

Návrh, který viděla agentura Reuters a který nese název kontroverzní humanitární skupiny podporované USA, popisoval plán na vybudování rozsáhlých táborů zvaných „humanitární tranzitní oblasti“ uvnitř a možná i mimo Gazu pro ubytování palestinského obyvatelstva. Nastínil rovněž vizi „nahrazení kontroly Hamásu nad obyvatelstvem v Gaze“.

Plán, který mluví o potřebě shromáždění dvou miliard dolarů, byl vytvořen někdy po 11. únoru. Jeden ze zdrojů Reuters řekl, že byl předložen administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, která o něm nedávno diskutovala v Bílém domě.

Když Trump poprvé letos v únoru mluvil o tom, že Pásmo Gazy by měly převzít USA a vybudovat v něm „riviéru Blízkého východu“, vzkázali mu Palestinci, že svůj domov opouštět nebudou.

Zálusk na území si dělá i izraelská krajní pravice – část ministrů Netanjahuovy vlády se netají plánem na opětovnou stavbu židovských osad v Gaze.

Doporučované