Hlavní obsah

Íránská dívka, která se kvůli hidžábu střetla s policií, utrpěla mozkovou smrt

Foto: Phil Pasquini, Shutterstock.com

Ilustrační snímek

Reklama

Armíta Gerávandová, která se v teheránském metru dostala do střetu s příslušníky mravnostní policie kvůli nenasazenému hidžábu, je ve stavu mozkové smrti. Šestnáctiletá dívka ležela v kritickém stavu v nemocnici.

Článek

Šestnáctiletá íránská dívka, která ležela v kritickém stavu v nemocnici poté, co se v teheránském metru dostala do střetu s příslušníky mravnostní policie kvůli nenasazenému hidžábu, je ve stavu mozkové smrti. S odkazem na íránská státní média to dnes uvedla agentura Reuters.

Případ připomíná úmrtí mladé Kurdky Mahsy Amíníové, která před rokem zemřela ve vazbě po zatčení kvůli porušení přísných pravidel oblékání žen na veřejnosti. Její smrt vyvolala v zemi rozsáhlé protesty. Evropský parlament ji minulý týden udělil Sacharovovu cenu za svobodu myšlení.

Na záběrech zveřejněných agenturou IRNA je vidět, jak mladá dívka Armíta Gerávandová v doprovodu dvou kamarádek na začátku října nastupuje do soupravy metra bez nasazeného hidžábu, později cestující vytahují bezvládné tělo na nástupiště. Rodiče ve videu tvrdí, že jim bylo řečeno, že jejich dcera kvůli nízkému tlaku ztratila rovnováhu a udeřila se do hlavy.

Exilová íránská organizace ochránců lidských práv Hengaw sídlící v Norsku poté zveřejnila snímek, na kterém je vidět Gerávandová, jak leží v bezvědomí v nemocnici. Podle íránských médií je zřejmé, že dívka „navzdory lékařskému úsilí“ je ve stavu mozkové smrti.

Íránské úřady popírají obvinění lidskoprávních organizací, že dívka byla zraněna po střetu s policisty, kteří v teheránském metru prosazovali přísná pravidla oblékání žen na veřejnosti. Zpráva o Gerávandové by podle Reuters mohla oživit celonárodní protesty, které vyvolala loňská smrt Amíníové.

Jak se žije ženám v Íránu

Protesty v Íránu výrazně zeslábly. Kathy v pokračování revolučního hnutí už příliš nevěří: „Protesty nejsou asi tou správnou cestou, ztratili jsme už moc životů. Nemáme na ně sílu a žádná země nás nepodporuje. Možná to chce postupnou změnu vládnutí, to se mi zdá logičtější než protesty,“ myslí si. Protesty podle ní změnily jen dvě věci: Všechno se radikálně zdražilo a ženy a dívky se už odvažují chodit bez hidžábu.

Dvaadvacetiletá Amíníová se po své smrti stala symbolem odporu proti íránskému režimu. Její smrt vyvolala rozsáhlé protesty po celé zemi, nejprve za práva žen a poté proti celému vedení blízkovýchodní teokratické země.

Policie Amíníovou zadržela podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti. Podle policie žena utrpěla ve vazbě infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality.

Reklama

Doporučované