Článek
Texaský okres Kerr a okolní oblasti zasáhly v pátek ničivé bleskové záplavy. Obětí už je přes padesát a hrozí, že jich bude přibývat, protože desítky lidí se stále pohřešují.
Tragická bilance je způsobena i tím, že povodně přišly takřka bez varování. Ještě začátkem týdne meteorologové na pátek tak vydatné deště nepředvídaly, předpověď změnily až v průběhu čtvrtka. Rychle stoupající voda řek - někde i o několik metrů za hodinu - lidi často překvapila v noci.
Čím ta náhlá změna?
Způsobily ji mimořádné atmosférické podmínky. Jak vysvětluje deník New York Times (NYT), do oblasti se dostal proud srážek z Mexického zálivu a také zbytková vlhkost z oslabující tropické bouře, která na začátku týdne zasáhla mexický poloostrov Yucatán.
Ke zhoršení situace pravděpodobně přispěly i nadprůměrné teploty vody v Mexickém zálivu. Na vysokých hodnotách se drží už několik měsíců, což přispívá ke zvyšování vlhkosti v atmosféře, píše americký list Washington Post (WP).
Zjednodušeně lze popsat, že se vlivem těchto faktorů se nad centrálním Texasem vytvořila nasáklá houba, která se pak najednou vyždímala - přišly přívalové deště.
„Když je ve vzduchu hodně vlhkosti, jako tomu bylo v posledních několika dnech, může to vyvolat bouřkové shluky, které jsou sice prostorově poměrně malé, ale mohou přinést opravdu intenzivní srážky,“ vysvětlil Russ Schumacher, profesor atmosférických věd na Colorado State University.
Přívalové deště byly tak silné, že na některých místech spadl během několika hodin až měsíční úhrn srážek.
Týkalo se to částí centrálního Texasu, které jsou podle WP navíc náchylné k bleskovým povodním. Prudké deště tam způsobují rychlé stoupání hladiny vody. Srážky se tam přes kopcovitý terén a kaňony dostávají snadněji do údolí. „To může rychle způsobit ničivé bleskové povodně,“ vysvětlil Schumacher.
Varování začala přicházet až pozdě ve čtvrtek
Ještě na začátku týdne meteorologové očekávali deště jen ve čtvrtek, v pátek už mělo být počasí sušší. Ve čtvrtek brzy ráno se situace změnila a v předpovědi se objevila možnost bouřek s přívalovými dešti.
Poté události nabraly rychlý spád.
Odpoledne vydala Národní meteorologická služba výstrahu před povodněmi pro části jiho-centrálního Texasu, včetně okresu Kerr. Mimo to varovala, že bouřkový systém může do pátečního rána přinést cokoliv – od ojedinělých přeháněk až po intenzivní bouřky.
Těsně před půlnocí vydali meteorologové varování před bleskovými povodněmi pro okres Bandera v jižním Texasu. V noci na pátek americká meteorologická služba Weather Prediction Center předvídala, že v centrálním Texasu očekává extrémní srážky, které by mohly vést k bleskovým povodním.
Silné deště rozvodnily řeku Guadalupe, jejíž hladina stoupla za necelou hodinu o téměř osm metrů. „Když za pár hodin spadne 20 až 25 centimetrů srážek, půda nedokáže tuto vodu absorbovat. Voda proto rychle odtéká, čímž velmi rychle stoupá hladina řek,“ uvedl Schumacher.
Meteorologická služba proto vydala varování pro všechny oblasti ležící podél rozvodněné řeky Guadalupe. Týkalo se to zejména obcí Hunt, Kerrville a Center Point.
V Kerrvillu přišlo první varování před „život ohrožujícími bleskovými záplavami“ až v pátek krátce po jedné hodině ráno a bylo označeno tak, aby spustilo systém nouzového varování.
Ten by spustil poplach na mobilních telefonech ve varované oblasti, ovšem za předpokladu, že tyto telefony měly signál a jejich uživatelé nevypnuli meteorologická varování EAS.
Škody jsou katastrofální
Jedním z míst, které výrazně doplatily, na relativně nečekané stoupání řek, je křesťanský letní tábor pro dívky Mystic. Texaské úřady stále pohřešují 27 jeho účastníků a podle nich je možné, že počet nezvěstných je ještě vyšší.
„Škody způsobené záplavami jsou katastrofální,“ řekl deníku The Washington Post policista z Kerrville Jonathan Lamb. „Je to nejhorší záplava, jakou jsme kdy zažili.“
Texaští úředníci si stěžují na to, že meteorologové nevarovali před záplavy s větším předstihem. Například W. Nim Kidd, ředitel texaského oddělení pro krizové řízení (TDEM), na páteční tiskové konferenci prohlásil, že takové množství srážek „v žádné z předpovědí nikdy nebylo“.
Soudce okresu Kerr Rob Kelly v této souvislosti uvedl, že podle něj nikdo nevěděl, jak intenzivní bleskové záplavy oblast zasáhnou. „Záplavy tu máme pořád,“ řekl v pátek na tiskové konferenci.
Kromě toho upozornil, že okres nemá vlastní systém varování před povodněmi, a tak musel spoléhat na jiné. Zástupce úřadů v tomto okrese Dalton Rice poznamenal, že navzdory varování „nemohli předvídat“ závažnost povodní, protože k události došlo tak rychle, píše stanice CNN.