Článek
Kambodža od příštího roku zavede dvouletou brannou povinnost, což je reakce na nedostatečný počet vojáků i přetrvávající napětí na hranicích s Thajskem. V pondělí to napsala zahraniční média. Po krátké přestřelce armád obou zemí, která se odehrála 28. května ve sporné hraniční oblasti, zemřel jeden Kambodžan.
„Kambodžská armáda začne příští rok povolávat civilisty,“ citovala kambodžská tisková agentura AKP premiéra Hun Maneta. Předseda vlády podle agentury AP uvedl, že země bude od roku 2026 uplatňovat zákon o branné povinnosti z roku 2006, aby se doplnil stav armády a vylepšily se její schopnosti. Jedním z důvodů je také rostoucí napětí s Thajskem, dodala AKP.
Branný zákon z roku 2006 nařizuje všem Kambodžanům mezi 18 až 30 lety, aby 18 měsíců sloužili v armádě. Délku výcviku uvedenou v zákoně, který nikdy nebyl aktivován, chce vláda navýšit na 24 měsíců, napsal web The Phnom Penh Post.
Hun Manet v této souvislosti podle AP také vyzval ke zvýšení armádního rozpočtu, na který letos šlo 739 milionů dolarů (přes 15,6 miliard Kč), což je 7,9 procenta ze státního rozpočtu pro letošní rok.
Údaje serveru CIA World Factbook říkají, že kambodžské ozbrojené síly mají 200 000 příslušníků, zatímco v thajské armádě aktivně slouží 350 000 lidí.
Thajsko a Kambodža se už více než 100 let snaží získat kontrolu nad řádně nevymezenými oblastmi podél 820 kilometrů dlouhé společné pozemní hranice. Tu stanovila v roce 1907 Francie, jejíž byla Kambodža kolonií. Země se přou o území hinduistického chrámu Preah Vihear z 11. století, které si Thajsko nárokuje proto, že kontroluje jeho hlavní přístupové objekty.
Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) chrámový areál přiřkl v roce 1962 Kambodži, jeho hranice ale nikdy nebyla přesně vytyčena. Napětí se opět vystupňovalo v roce 2008, což vedlo k několik let trvajícím potyčkám a nejméně desítce mrtvých. ICJ pak v roce 2013 opět rozhodl, že území náleží Kambodži. Ta 15. června opět požádala o vyřešení hraničních sporů s Thajskem.