Článek
Keňský ministr zdravotnictví Aden Duale dnes nařídil okamžité zastavení výstavby amerického karanténního zařízení pro pacienty s ebolou, napsaly tiskové agentury. Stalo se tak den poté, co ho soud shledal vinným z pohrdání soudem. Kvůli demonstracím proti výstavbě zařízení v zemi zemřeli nejméně tři lidé.
Zařízení mělo vzniknout na letecké základně Laikipia asi 200 kilometrů severně od metropole Nairobi, mělo mít zhruba 50 izolačních lůžek a mělo být vedeno americkým zdravotnickým personálem. Původně bylo určeno pro Američany, kteří byli vystaveni viru, ale zatím nevykazovali žádné příznaky.
Keňský vrchní soud několikrát vydal příkaz, který vládě zakázal podnikat kroky k výstavbě nebo zahájení provozu tohoto zařízení. Kabinetu taky dal týden na to, aby zveřejnil všechny související smlouvy a provozní protokoly, což se podle dostupných informací nestalo. Podle agentury Reuters navíc americká strana pokračovala v přepravě personálu a vybavení. Soud kvůli tomu v pondělí shledal ministra Dualeho vinným z pohrdání soudem.
Spojené státy přislíbily na podporu připravenosti Keni na případný výskyt eboly 13,5 milionu dolarů (přes 286 milionů Kč). Odpůrci zařízení ale odmítají převoz potenciálně nakažených osob do země a kritizují také nerovný vztah, v němž má africká země nést část zátěže spojené s americkými evakuačními plány. Ve městě Nanyuki nedaleko základny se na začátku června konalo několik demonstrací proti výstavbě centra, při nichž policie podle svědků zastřelila nejméně tři protestující.
Kongo v polovině května vyhlásilo epidemii eboly způsobenou kmenem Bundibugyo, proti němuž neexistuje schválená vakcína ani specifická léčba. Konžské úřady dnes oznámily 1048 potvrzených případů a 267 souvisejících úmrtí, zatímco sousední Uganda registruje 20 potvrzených případů a dvě úmrtí. Keňa dosud nezaznamenala žádný případ eboly.

















