Článek
Komentář si také můžete poslechnout v audioverzi.
Nekonečné analýzy a komentáře o tom, co si navzájem řeknou Donald Trump s Vladimirem Putinem a jak bude jeden na druhého reagovat, se pomalu stávají novým vědním oborem. Od amerických prezidentských voleb v listopadu se stále vrací jedna otázka: Trump nabídne Ukrajině a Rusku příměří nebo dohodu, ale zatímco na Kyjev páky má, co udělá, když Moskva řekne ne? Nejdřív se mluvilo o tvrdších sankcích proti Rusku, nebo o masivnějším vyzbrojování Ukrajiny. Pak to ale vypadalo, že americký prezident a jeho parta zkrátka řeknou, že to nejde a že válka přestává být jejich problém. Ať to řeší jiní, když jsou tak chytří.
Trump se snažil o jiný přístup k Putinovi než předchozí prezident Joe Biden. Neříkal mu, že je válečný zločinec, nabízel mu ekonomickou spolupráci výměnou za konec války, v OSN a na zasedání skupiny zemí G7 Spojené státy nepodpořily rezoluci, která Rusko označovala za agresora. A říkal, že Putin chce mír.
V tomto smyslu někteří znalci geopolitiky, případně myšlení amerického prezidenta, předpovídali, že když Putin Trumpa zesměšní nebo poníží – neboli zasáhne jeho ego – pak může opravdu nastat změna kursu a americký prezident možná překvapí tím, že se pro něj Rusko stane nepřítelem.
V noci na neděli se Trump nejprve na letišti v New Jersey a pak na své sociální síti Social Truth posunul k tomuto bodu. Řekl, že se Putin zbláznil, zabíjí lidi a chce celou Ukrajinu. „Nevím, co s ním je. Co se mu to sakra stalo? Že jo? Zabíjí spoustu lidí,“ prohlásil Trump svým typickým „hovorovým“ stylem. A pozor: rozhodně prý zvažuje přitvrzení sankcí. To by znamenalo, že návrh amerického Senátu na velmi přísné nové sankce, zasahující ruský export ropy, plynu a uranu, má šanci.
O navrhovaných sankcích si přečtěte zde:
Putinův mluvčí Dmitrij Peskov reagoval na slova amerického prezidenta větou, že Trump je zřejmě „emocionálně přetížen.“ Jsme tedy blízko chvíle, kdy se Trump urazí a bude to chtít Putinovi vrátit? Zatím netajme dech, protože s americkým prezidentem může být už za několik dní vše jinak. Jednou už Putina vyzýval k zastavení útoků nápisem „Vladimire, Stop!“ na sociální síti, aby za pár dní řekl, že ruský vůdce chce mír a všichni dělají ústupky. Jako pověstná první vlaštovka nedělá jaro, tak jedno prohlášení Donalda Trumpa – jakkoliv radikální a důležitě vypadající – ještě nedělá jeho politiku.
Ostatně na Social Truth neopomněl americký politik vedle kritiky Putina naložit i Volodymyru Zelenskému. Ukrajinský prezident po ruských víkendových úderech, kdy zahynulo dvanáct lidí, připsal zodpovědnost i „americkému mlčení“. Trump zareagoval, že by Zelenskyj měl raději mlčet. „Svými řečmi neprospívá své zemi. Tím, co vypouští z pusy, způsobuje jen problémy. Nelíbí se mi to a měl by s tím přestat.“ Takže zase starý dobrý Trump: Zítra se může vrátit k tomu, že za válku může Joe Biden, že Evropané podporují Ukrajinu málo a že za něj by nezačala.
Za zmínku stojí málo sledovaný projev amerického viceprezidenta J. D. Vance na setkání s námořními kadety na vojenské akademii ve West Pointu. Známý odpůrce pomoci Ukrajině v proslovu řekl: „Naši rivalové Rusko a Čína jsou pro nás výzvou v mnoha směrech. Musíme být chytřejší a lépe vybavit naše vojáky.“ To určitý posun je, protože o Rusku jako rivalovi zatím trumpovci nemluvili a velká část voličů Donalda Trumpa v Rusku žádné nebezpečí nevidí.
Nedávný průzkum Gallupova ústavu ve Spojených státech ale ukázal, že jen dvě procenta Američanů považují Rusko za spojence, 46 procent za nepřítele. Ukrajinu má za spojence 26 procent, za nepřítele čtyři procenta. K zásadní změně postoje tak Trump doma prostor má, pokud bude chtít.