Hlavní obsah

Lavrov si Radě bezpečnosti OSN postěžoval na dodávky zbraní Ukrajině a zmizel

Foto: Veselin Borishev, Shutterstock.com

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Reklama

22. 9. 19:37

Americký ministr zahraničí Antony Blinken vyzval členy Rady bezpečnosti OSN, aby dali Rusku „jasný vzkaz“, že jeho „bezohledné jaderné hrozby musí okamžitě přestat“.

Článek

Blinken hovořil na dnešním zasedání Rady bezpečnosti, jehož tématem je „zachování míru a bezpečnosti na Ukrajině“.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se na jednání dostavil se zpožděním a mimo jiné si stěžoval na západní dodávky zbraní Ukrajině. „Tato politika oslabování Ruska znamená přímé vměšování Západu do konfliktu a činí z něj jeho účastníka,“ řekl Lavrov.

Šéf americké diplomacie zdůraznil, že rozbíjení mezinárodního řádu nesmí ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi projít. Také poznamenal, že zatímco skončení bojů ze strany Ruska by znamenalo konec války, ukončení bojů ze strany Ukrajiny by vedlo ke konci Ukrajiny.

Putin ve středu vyhlásil částečnou mobilizaci a pohrozil, že Moskva je na obranu svých území připravena použít všechny dostupné prostředky.

Lavrov na zasedání dorazil zhruba s devadesátiminutovým zpožděním, upozornila agentura DPA. V projevu, po kterém sál zase opustil, šéf ruské diplomacie opakoval tvrzení Kremlu o neonacistech a rusofobech na Ukrajině. Mimo jiné tvrdil, že se v této zemi pálí knihy jako za nacistického Německa či že Ukrajina podniká zákroky proti „disidentům“, přičemž hovořil o blokování vysílání ruských televizních stanic.

Podle Lavrova Západ na Ukrajinu pumpuje zbraně ve snaze protáhnout boje a oslabit Rusko. V této souvislosti ministr hovořil o „vojenské mašinerii kolektivního Západu“ a stěžoval si, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je cynik, když tyto moderní zbraně chválí.

Na zasedání Rady bezpečnosti hovořili mimo jiné generální tajemník OSN António Guterres a hlavní prokurátor ICC Karim Khan. Guterres označil jaderné hrozby za nepřijatelné a kritizoval referenda o nezávislosti ohlášená ve východních částech Ukrajiny ovládaných Ruskem, zatímco Khan připomněl norimberské procesy s nacistickými zločinci a nepromlčitelnost válečných zločinů.

Sdílejte článek

Reklama

Doporučované