Článek
Pilot civilního dopravního letadla, jež přistávalo v Severní Dakotě, musel provést prudký manévr, aby se vyhnul srážce s bombardérem B-52 amerického letectva, který se náhle ocitl v dráze letu jeho stroje. V pondělí o tom píší americká média s odvoláním na záznam pilotova vyjádření bezprostředně po incidentu, který se stal v blízkosti mezinárodního letiště v Minotu.
Let 3788 společnosti SkyWest Airlines z Minneapolisu do Minotu dostal v pátek od řídicí věže letiště povolení k přistání. Pilot letadla však musel manévr zopakovat poté, co se při prvním pokusu o přistání v dráze letu ocitl jiný stroj, uvedla podle deníku The Washington Post SkyWest Airlines, která záležitost vyšetřuje.
Představitelé amerického letectva se podle deníku k incidentu nevyjádřili, ale uvedli, že mohutný bombardér B-52 přelétal nad státním veletrhem Severní Dakoty v Minotu, kde se nachází komerční letiště i základna letectva.
Pilot letadla SkyWest Airlines se omluvil pasažérům za „agresivní manévr“, kterým se vyhnul srážce ve vzduchu, a dodal, že posádku o druhém letadle nikdo neinformoval. „Nevím, jak rychle letěli, ale byli mnohem rychlejší než my. Řekl jsem si, že nejbezpečnější bude otočit se za nimi,“ řekl pilot, jehož vyjádření jedna z cestujících zveřejnila na sociálních sítích.
Údaje o letu podle The Washington Post ukazují, že letadlo při sestupu prudce odbočilo doprava a poté začalo stoupat, zatímco bombardér B-52 v té době v dané oblasti kroužil.
Pasažérka Monika Greenová řekla stanici CNN, že letadlo se chystalo přistát, když pocítila cuknutí. „Jako bychom se obrátili o 180 stupňů,“ řekla Greenová.
V lednu se ve vzduchu srazil armádní vrtulník s komerčním letadlem společnosti American Airlines poblíž washingtonského letiště Ronalda Reagana. Všech 67 lidí na palubách obou strojů, které dopadly do řeky Potomac, zahynulo. Neštěstí přimělo zákonodárce a federální agentury k přezkoumání koordinace mezi vojenskými a civilními letouny pohybujícími se ve stejném vzdušném prostoru.
Lednová nehoda upoutala pozornost k nedostatku personálu v oblasti řízení letového provozu, se kterým se potýkají letiště v USA. Podle Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB) byly v době nehody sloučeny povinnosti několika letových dispečerů v místní řídicí věži. Zatím však není jasné, zda to mělo nějaký vliv na srážku, uvedla rozhlasová stanice NPR. V rámci škrtů administrativy prezidenta Donalda Trumpa, na které dohlížela skupina pro efektivitu státní správy (DOGE), vedení Federálního úřadu pro letectví (FAA) v únoru propustilo přibližně 400 lidí.